Teknolojik Köpek: SpotMini

Teknolojik Köpek: SpotMini

Abone Ol 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda yeni nesil icatlar buluşlar vs. geliştirilmeye başlandı. Bunlardan en çarpıcı olanı ise teknolojik robotik hayvan olan SpotMinidir. SpotMini eve ofise ya da bahçe tarzı ortamlara anında ve rahatça uyum sağlayabilir.

Her alana rahatça uyum sağlayan robotik hayvan, dört ayaklı bir köpek robottur. Aynı zamanda oldukça mekanik ve seri hareketlere sahip olan köpek robot, 30 kg ağırlığında olmakla birlikte tamamen elektrikle çalışan bir yapıya sahiptir.

Birçok faaliyet yapmasına rağmen 90 dakika sorunsuz bir şekilde çalışabilmek ile birlikte, enerjisinin daha kısa sürede bitmesi yaptığı işe bağlıdır. Ayrıca Spot mininin üretimini yapan yetkili şirket Boston Dynamics firmasının açıklamasına göre ‘’Spot Mini adını verdiğimiz bu köpek robot, şuana kadar ürettiğimiz en sessiz robottur.’’ Denerek spot mininin gelişmiş yapısına dikkat çekilmiştir.

Teknolojik Köpek: SpotMini

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Spot mini köpek olan robotik hayvanın uzunluğu 0.84m’dir. Aynı zaman bu gelişmiş ve robotlaştırılmış yapı 14 kg’a kadar yük taşıyabilmektedir. Tüm bu özelliklerinin yanında 17 adet ekleme sahip olan bu robot, eklemleri sayesinde dinamik hareket edebilmektedir. Dinamik hareketleri ve eklemleri sayesinde gerçekçi ve ani manevraları rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Robotik olan bu köpek, 3D görüş perspektifine sahiptir. Spot miniden önce üretilen ve spot mininin büyük kardeşi olarak nitelendirilen Spot ‘un tüm hareketliliğini ve dinamikliğini alan spot mini, algı sensörlerine bağlı devreleri çalıştırarak etraftaki nesneleri toplayabiliyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”20891″]

Toplayabilmesinin yanı sıra aynı zamanda nesneyi işleyebilme özelliğine de sahip. Her bir tarafından sayısız kamera ve sensörler bulunan bu köpek, birçok sensör paketi, stereo kameralar, derinlik kameraları, IMU ve bacaklarda pozisyon / kuvvet sensörleri de içermektedir.

Teknolojik Köpek: SpotMini

Bu sensörler yardımı ile robotik hayvanın kontrolü mobil ve navigasyonlar aracılığı ile sağlanabiliyor. Oldukça hareketli dinamik ve neyi nasıl yapması gerektiğinin bilincinden olan Spot mini, nesneleri tutabilmenin yanı sıra merdivenlerden tırmanma özelliğine sahiptir. Tüm bu özellikleri sayesinde her alana uyum sağlayabilen evde ofiste nerde olursa olsun her yerde faaliyet gösteren işlevsel çevik bir  robot olarak tanımlanmıştır. Spot mininin işlevi ve tasarımları doğanın taklit edilmesi sonucunda yapılmıştır. Birçok teknolojik fonksiyonu ve işlevleri ile birlikte bu robot ilerleyen dönemlerde adını baya bir duyuracağa benziyor.

Göz atın:   Aylık 4.500 Lira Bursla Doktora Öğrencisi Alınacak

Boston Dynamics gelişmiş insansı robotları hayvan robotları gibi birçok alanda ünlü olan eski Google şirketidir. Eski Google şirketi Olan Boston Dynamics şirketinin kurucusu olan Marc Raibert ise robot konferansı sırasında Kaliforniya’da olan etkinlikte biraz ürkütücü görünen Sport mininin hala eğitimler gördüğü, şuan ise insanların saldırması durumunda Sport Mininin nasıl tepki vereceğinin öğretildiğini açıklamıştır. 2019 yılının ortalarında geniş ve detaylı bir kullanıma sahip olacağını, tüm eğitimleri tamamlandıktan sonra genel kullanılabilirlik testlerine tekrardan girerek Sport mininin geleceğinin yeniden planlanacağını da dile getirdi.

TeknoDiot Bey

TeknoDiot Bey Diyeceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.



Başa dön tuşu