Sürücüsüz Araçlar Nisan Ayına Kadar Kaliforniya Yollarına Çıkacak

Sürücüsüz Araçlar Nisan Ayına Kadar Kaliforniya Yollarına Çıkacak

Abone Ol 

Yeni Motorlu Araçlar Bölümü (DMV) yönetmelikleri, şirketlerin araçların arkasında yedek sürücü bulunmayan özerk arabaların yol testi yapabilecekleri bir genelge yayınladılar.

takipçi satın al
takipçi satın al

Kaliforniya’lı sürücüler, yayınlanan genelgeye göre sürücüsüz araçlarla yol paylaşımında bulunacaklar. Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek olan genelge, teknoloji şirketleri ve araç üreticileri Kaliforniya sokaklarındaki sürücüsüz özerk otomobilleri test edebilecekler. Kaliforniya’daki özerk teknoloji için önemli bir adım diyen ”Motorlu Araçlar Bölümü(DMV) yöneticisi Jean Shiomoto” yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Güven en büyük endişemiz ve biz tamamen sürücüsüz olacak araçları Kaliforniya sokaklarında test edeceğiz ve bu test için hazırız” dedi. Google, 2009 yılında sürücüsüz araba testlerine başlamış ve bu testler sonucunda ise 3 milyon milden fazla uzaklıkta test yapmıştır. Google’ın rakibi olan Uber, sürücüsüz otomobil projesini 2015 yılında başlattı. O zamandan bu yana Pensilvanya, Kaliforniya ve Arizona’daki şehir sokaklarında 1 milyon kilometreden daha fazla yol kat edildi.

[ilgiliicerik icerik_id=”12428″]

Toyoto‘dan Ford’a hatta Volvo‘ya kadar olan tüm araçların projelerini sürüyor. Ayrıca Google ve Uber‘in yanı sıra, Apple, Intel ve Tesla Motors gibi diğer Silikon Vadisi devleri de teknolojiye bahis yapıyor. 2 Nisan’da yürürlüğe girecek yeni genelgeler tarafınca, otomobil üreticileri araç ile uzak operatör arasında bir iletişim bağlantısı kurmak zorunda kalacaklar.

Otomobillerin kendilerini siber saldırılardan algılamaları ve savunmaları gerekecek. Ayrıca bir çarpışma durumunda araç sahibi ve operatör bilgilerini iletebilmeleri de gerekecektir. Sürücüsüz otomobilleri test etmek isteyen şirketler Motorlu Araçlar Bölümü(DMV)’nden izin almaları da gerekecek. Yeni yönetmelikler, sürücüsüz kamyonların ve diğer ticari araçların testlerini kapsamamaktadır. Yaklaşık 50 şirket, sürücü koltuğunda bulunan bir sürücü ile Kaliforniya yollarında sürücüsüz araçları test etme iznini zaten elde etti ve devlet araç içi test için izin vermeye başladı.

Göz atın:   Mercedes, Tesla'yı Geride Bırakmak İçin Yeni Elektrikli SUV Modelini Tanıttı

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
teknodiot youtube
Oyuncu Ekipman İnceleme Videolarını Kaçırmayın!
Oyuncu Ekipman İnceleme
Videoları!
ABONE OL