Su Kaçağı Bulma Sektöründe Uzman

Bundan 20 yıl kadar geriye gittiğinizde, su tesisatında bir problem çıktığında ciddi anlamda zorlanabilirdiniz. Telefonların henüz ceplerimize girmediği, internetin var ama yaygın olmadığı bir dönemde bilgiye ulaşmak ayrıca zordu. Haliyle bu hayatınızın her aşamasında sizi olumsuz yönde etkileyebiliyordu. Konu tesisat olunca da bir problemin çıkması zaman zaman felakete dönüşebiliyordu. Herhangi bir sızıntıda o dönem için izleyebileceğiniz en mantıklı yol önce kendi kendinize halletmeye çalışmanızdı. Çünkü dışarı çıkmak ve tesisatçı bulmak için dükkanlarına kadar gitmek zorundaydınız ve bu zaman kaybı demekti. Çünkü ustanız dışarıda bir müşterinin evinde ya da işyerinde olabiliyordu. Üstelik fazla seçeneğiniz de yoktu. En yakındaki tesisatçıdan yardım almanız en kolay yoldu. Teknik açıdan ise henüz gelişmemiş araçlarla işlem yapılıyordu. Basit bir su kaçağı bulma işlemi için evinizin gerekli görülen her duvar ve zemini fütursuzca yerle bir edilebiliyordu. Ayrıca bir de sorunun geçtiğini hiçbir usta garanti edemiyordu. Yanlışlıkla problemin olduğu yerde değil de başka bir alanda yapılan işlem haliyle eksik kalıyordu. Bütün ücreti ödeyen müşteri ise mağdur durumuna düşüyordu ve sıkıntı çözülünceye kadar sil baştan aynı yolu takip etmek zorundaydı. O dönemde her tesisat problemi ustanın insafına kalmıştı.

Zamana ayak uydurmak

Çok sonra gelişen teknoloji ve ilerleyen bilgi akışı sayesinde bugün hiçbir tesisat problemi sayısız korkulu rüyalarınızdan biri değil. Su kaçağı tespiti, artık kolayca halledilebilen bir sorun haline geldi. Hatta Özeniş Tesisat gibi işinin ehli her firma neredeyse tüm işlerini bilgisayar ve ona bağlı teknik donanım ile gerçekleştirmektedir. Eskinin basit aletlerinin yerini ise son teknolojiye uygun, daha az yer kaplayan ve zamansal evrime uğramış cihazlar almıştır. O zamanlara oranla belki günler alan bir kaçak sıkıntısı, bugün dakikalar ve saatler içerisinde halledilebilmektedir. Üstelik de nokta atışı yapılarak. Bu kadar şeyin üzerine bir de evinizin sağlam kalmasını eklemek herhalde yanlış olmayacaktır. Sorunlu bölge haricinde evinizin hiçbir bölgesinde fazladan tek bir delik bile açılmamaktır. Bu da ev sahipleri açısından oldukça kabul gören bir özellik olarak varlığını sürdürmektedir. Tüm bu özelliklere sahip olan Özeniş Tesisat gibi güvenilir firmalarınsa kullandığı birden fazla teknik bulunmaktadır. Bunlardan kısaca söz edecek olursak:

  • Tahminler yapılarak ve zemin dokuları kırılarak su kaçağı bulma
  • Alanda bulunan “en fazla nem” oranı baz alınarak kaçak noktasını tespit etme
  • Çeşitli kimyasal malzeme ve ilaçlar kullanarak baştan sonra muayene ve tamir etme
  • Boyalı su yardımı ile kaçak yerine ulaşarak işlem yapma
  • Boruya önce gaz verip sonra o gazı takip ederek kaçak bulma
  • Akustik cihazlar ve yardımcı elemanları ile dinleme yaparak ses üzerinden sızıntı noktasına ulaşma
  • Borulara özel kamera ile içeri girip kaçağı görme
  • Termal kamera ile özellikle sıcak su kaçaklarını doğrudan tespit etme

Yukarıda saydığımız tüm yöntemlerin (gaz izleme tekniği hariç) ortak noktası, su kaçağının çıkardığı sese göre hareket etmeleridir.

Özeniş Tesisat’ta fiyatla net, hizmet tektir.

Bir Özeniş Tesisat klasiği olarak asla sonradan eklenen ilave fiyatlara ya da işlemlere denk gelmezsiniz. Uzman ekiplerin yaptığı ilk muayene ile birlikte süreç ve sonuç hakkındaki tüm bilgileri önceden alabilirsiniz. İşte su kaçağı bulma bedelleri…

Tespit Alanıİşlem SüreciToplam Fiyat
Daire30 dakika ile 1 saat arası150 TL – 200 TL
İş Yeri1 saat200 TL – 250 TL
Dubleks Ev ve Küçük İş Yeri1 saat250TL – 300 TL
Tripleks Ev ve Küçük İş Yeri2 saat300 TL
Villa2,5 saat300 TL
FabrikaAlanının 1000m2 cinsine göre1000 TL – … TL
Dış MekanAlanının m2 cinsine göre1000 TL – … TL

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu olan, akıllı telefonlara düşkün, Android gurusu ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta. mobil fotoğrafçılığa da meraklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı