SpaceX, Yeni Raptor Motorunu Test Ediyor

SpaceX, yeni nesil sıvı yakıtlı roket motorunun testleri başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Starship uzay aracına ve Süper Ağır güçlendiriciye kurulması planlanıyor. SpaceX mühendisleri, Starship’in Raptor motorunun ilk testini gerçekleştirdi. Şirket temsilcileri, test tezgahında yanan kısa bir video yayınlayarak bunu Twitter’da duyurdu .

Tam süreli ateşleme testleri Teksas, McGregor’daki bir test sahasında yapıldı. SpaceX temsilcileri, motoru test etmenin sonuçları hakkında herhangi bir ek bilgi bildirmez.

Vakumlu raptor, motor SpaceX’in McGregor için Los Angeles roket fabrikasından ayrıldıktan yaklaşık üç hafta sonra gelen testi geçti. 4 Eylül’de SpaceX, motorun Teksas’taki bir test sahasına gönderileceğini duyurdu.

SpaceX, Yeni Raptor Motorunu Test Ediyor

Yeni Denemeler Başladı

Mühendisler, Starship’in son versiyonunun altı Raptor oksijen / metan motoru alacağını, bunların yarısının alçak irtifa manevraları ve yoğun atmosferlerde optimize edileceğini, diğerinin ise havasız çalışma için uyarlanacağını açıkladı.

SpaceX’in bir sonraki büyük Starship sergisi önümüzdeki ay gerçekleşecek. O zamana kadar SpaceX, tam teşekküllü bir Starship uçuş testi yapmak istiyor. Bunu yapmak için, mühendislerin bir kafa kaplaması ve hava dümenleri takması gerekir. Cihaz 18 km yüksekliğe çıkacak ve fırlatma alanına geri dönecek.

Göz atın:   ASUS, 10. Nesil İşlemcilerle Tam Performanslı Toplam 12 Adet Yeni Anakart Tanıttı
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu