TeknoDiot
   
   

Sosyal Medyada Doğru Profilin Önemi

Sosyal Medyada Doğru Profilin Önemi

Sosyal Medyada Doğru Profilin Önemi.

Bundan yıllar önce yaşadığımız büyük sosyal medya patlamasının ardından, günümüzde sosyal medya hala önemini koruyor.

Hatta bu önem giderek artıyor. Her ne kadar sosyal medya dendiğinde birçok kişinin aklına sadece Facebook gelse ve bu ağ gerçekten de hala en büyük sosyal ağ olma özelliğini korusa da, piyasada yine genele hitap eden Twitter, Google+ gibi veya iş dünyasına hitap eden LinkedIn veya Xing gibi ağlar da oldukça önemli konumdalar. Sosyal medya hesabı bulunmayanımız ise neredeyse yok gibi ve bu ağlarda doğru profile sahip olmak kariyerinizin doğru yönde ilerlemesine yardımcı olabilir.

İş ağlarının önemi

İnternetin iş ağları ile iş hayatını dönüştürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık birçok şirket bir pozisyon için insan kaynakları bölümlerine başvuran yüzlerce adayla görüşüp doğru kişiyi bulmaya çalışmak yerine iş ağlarından, örneğin LinkedIn üzerinden en doğru adayları buluyor ve bunlarla görüşme yaparak işe alma sürecini daha hızlı ve daha etkin bir şekilde tamamlıyorlar. İşte bundan dolayı iş ağlarında sahip olacağınız doğru profil karşınıza hiç beklemediğiniz fırsatlar çıkartabilir veya hayalinizdeki işe kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Peki iş ağlarında profil oluştururken nelere dikkat etmeki? İlk olarak, Facebook gibi ağların tersine, iş ağlarında profil oluştururken ciddi bir dünyaya adım attığınızın farkında olmalısınız. Bu ciddi dünyaya giriş öncelikle ciddi bir eposta hesabıyla başlar. Siz de birçoğumuz gibi lise yıllarında çılgın eposta adresleri aldıysanız, bu durumda bunları bir kenara bırakıp adınızı ve soyadınızı içeren ad.soyad@gmail.com gibi bir eposta adresi kullanmalısınız. İş ağlarında işinizle ilgili size yardımcı olacak mümkün olduğunca çok bilgi paylaşmalısınız. Ancak, LinkedIn ile Facebook arasındaki farkın bilincinde olmalısınız: LinkedIn üzerinde tatilde yaptığınız çılgınlıkların fotoğraflarını paylaşmak veya yapacağınız diğer komik paylaşımlar size pek fayda sağlamayacaktır.

Sosyal medya hesaplarınıza dikkat!

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da Facebook başta olmak üzere diğer sosyal medya ağlarındaki hesaplarınız. Eğer bu ağlardaki hesaplarınızın iş dünyasında başınıza bela açabilecek veya hedeflediğiniz işi almanıza engel olacak içerikler barındırdığını düşünüyorsanız, bunları ya LinkedIn hesabınıza eklememeniz veya farklı bir Facebook hesabı açmanız gerekiyor. Bununla birlikte, size neyin faydalı olabileceğini kestirmek aslında biraz güç. Örneğin, tatilde slot oynarken çektirdiğiniz bir fotoğraf eğlence sektöründe bir işe girmenizi kolaylaştırabilir veya başka sektörde ortak ilgi alanına sahip olduğunuz bir yöneticinin size yakınlık duymasına yol açabilir. Ancak ciddi bir şirket için de bu paylaşım fazla ‘ciddiyetsiz’ olarak görülebilir.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.