Siri’nin Bilinmeyen Bir Özelliği Ortaya Çıktı!

Önce Amazon, sonra Google ve şimdi de Apple: Görünüşe göre dijital asistanı olan her şirket, kullanıcıların akıllı konuşmacıları ve telefonları ile olan etkileşimlerini seçmek için insanları kullanıyor.

Bir sanatçı, Guardian’ı Siri ile ilgili uygulamaya bıraktıktan sonra, Apple, “Siri isteklerinin küçük bir kısmının”  incelendiğini, ancak kayıtların bir Apple ID’si ile bağlantılı olmadığını doğruladı.

Guardian ile temasa geçen anonim bir şirket, konum ve iletişim bilgileri, diğer uygulama verileri gibi bilgiler kaydedilir ve kayıtlara dahil edilir. Huawei, Mate X tasarımına da bu özelliği uyarladı ayrıca Apple Maps AR yükseltme alabilirdi 2019 MacBook Pro’nun sonuncusu “Siri yanıtları güvenli tesislerde analiz ediliyor ve tüm olaylar Apple’ın katı gizlilik şartlarına uyma yükümlülüğü altında bulunuyor” diyor. Apple daha az Günlük Siri taleplerinin yüzde 1’inden fazlası bu şekilde incelenmektedir.

The Guardian’ın kaynağı, kayıtların çoğunun yanlışlıkla yapılan aktivitelerden geldiğini söylüyor. Tıbbi detaylar, uyuşturucu anlaşmaları ve cinsel buluşmalarla ilgili konuşmalar tamamen görünüşte yakalandı ve incelendi.

Amazon Alexa ve Google Assistant’ta olduğu gibi, bu inceleme sürecinin amacı da doğruluğu artırmak olduğunu söylüyor, Apple işçilerin Siri’nin uygun bir şekilde etkileşime girip girmediğine ilişkin olarak klipleri, sadece birkaç saniye uzunluğunda derecelendirmeleri gerektiğini söylüyor.

Siri dinleme mesafesindeyse, gerçek hayattaki insanların günlük konuşma sohbetlerinizi dinleyebilmesi hala biraz endişe verici. Şu anda, kayıtlarınızı bu şekilde gözden geçirmekten vazgeçmenin bir yolu yok.

Apple’ın kullanıcı gizliliğine odaklandığı göz önüne alındığında, kayıtları gözden geçirilmeden önce daha fazla anonimleştirmek veya kullanıcılara kayıtlarının nasıl işleneceği konusunda daha fazla seçenek sunmak için adımlar atabilir. Her zaman olduğu gibi, uygulamanın açığa kavuşturulması için çalışmalara devam edilmektedir.

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu