TeknoDiot
     
     
     

Sahte Aksesuar İddialarına BİM’den Cevap Gecikmedi

Sahte Aksesuar İddialarına BİM'den Cevap Gecikmedi

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddialara BİM’den yanıt gecikmedi. BİM’in aralıklarla mağazalarında satışa sunduğu Apple marka aksesuarların sahte olduğu iddia edilmişti.

İnceleme yapan avukatlara göre, satılan ürünlerin orijinal olmadığını belirtmişlerdi. BİM kendi web sitesi üzerinden basın açıklaması ile bu iddilara cevabı gecikmedi.

Apple, BİM’e gönderdiği ihtarname ile söz konusu Apple ürünlerinin satışının durdurulmasını talep etmişti. Satışa sunduğu ürünlerin orijinal Apple ürünleri olduğunu iddia eden BİM, konu ile ilgili bir açıklama yayınladı:

BİM sahte Apple ürünleri iddialarını reddetti!

‘’Bazı yayın kuruluşlarında BİM’de satılan Apple aksesuarlarının sahte olduğuna ilişkin yer alan haberlerin ardından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Habere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

[sp-related style=”dark” id=”28680″]

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları’nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır.’’

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Media Markt’an Büyük İndirim Kampanyası!

Sefa Taşkıran

Online Alışveriş İçin Kartların Tarihi Uzatıldı!

Buğra Noyan

Google, Evden Çalışmanızı Kolaylaştırmak İstiyor

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.