Sahibinden.com’a Neden Rekabet Soruşturması Açıldı?

Geçen aylar içerisinde Rekabet Kurulu, Sony Türkiye’ye soruşturma açmıştı. Şimdide Sahibinde.com’un soruşturma ile başı dertte.

Türkiye’nin en büyük ikinci el e-ticaret sitelerinden bir tanesi olan Sahibinden.com‘un başına da aynı Sony’ye gelenler geldi desek yeridir.

Rekabet Kurulu tarafından otomotiv ilanlarında aşırı fiyat uyguladığı gerekçesiyle sahibinden.com hakkında soruşturma açılması kararlaştırıldı. Peki soruşturma neden açıldı.

Online otomotiv ilanlarının lideri olarak görülen Sahibinden.com’a soruşturma açıldı. Neden soruşturma açıldı derseniz? İşte cevabı, sahip olduğu hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

:: Sony’nin Başı Dertte!

2017’nin Haziran ayında yine Rekabet Kurulu tarafından sahibinde.com’un faaliyet gösterdiği alanlardaki hakimiyetini yüksek fiyat uygulayarak kötüye kullandığı iddiası ile soruşturma açılmıştı. Bu seferde bir yeni soruşturma daha açıldı.

Bu sefer ki soruşturma ise sadece online otomotiv satışı fiyatlarını kapsıyor. Bu iki soruşturma birlikte yürütülecek.


Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması (Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’undan madde)

Madde 6- 

Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:
a) Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hâkimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticarî avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması. (Kaynak: Rekabet Kurumu)

Göz atın:   Sahibinden, Temmuz Ayı Verilerini Açıkladı
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu