Rus Robot Alışveriş Mağazasında Çalışmaya Başladı

Rus robotu Walmart'ta çalışmaya başladı

Şili’deki Amerikan Walmart şirketinin mağazasına bir Rus robot danışmanı kuruldu.

Cihaz, 120 bin ticaret kalemi arasından mal seçimine rehberlik edebiliyor. Promobot’un basın servisinde bu konu “Haytek” anlatıldı.

Promobot’un Rus robotu, Şili’nin başkenti Santiago’da dünyanın en büyük perakendecisi Walmart’ın sahibi olduğu Lider Hiper süpermarketinde danışman olarak çalışmaya başladı. Ülkedeki en büyük Amerikan süpermarketi ve kıtadaki en büyük süpermarketlerden biridir.

Robot, mağaza alıcılarına İspanyolca, Portekizce ve İngilizce olarak tavsiyelerde bulunabilir. Robot, mağazanın ürün yelpazesinde gezinmeye yardımcı olacak, konuklar robotla ürünlerin mevcudiyetini ve onlar için fiyatları, promosyon şartlarını ve özel teklifleri kontrol edebilir. İş için, robotun yapay zekası (AI) 120 bin ticaret öğesini analiz etti ve ezberledi: gıda, çocuk eşyaları, ev kimyasalları, yapı malzemeleri ve diğer ürünler. Geliştiricilere göre, şu anda bir robotta kullanılan dünyanın en büyük ürün verisi hacmi.

Artık Mağazada Bir Robot Çalışacak

Walmart Corporation, dezenfeksiyon robotları, teslimat dronları ve akıllı alışveriş sepetleri gibi robotik çözümleriyle tanınıyor, ancak Walmart ilk kez bir robot danışmanı kurdu. Özellikle Amerikan şirketi için Rus geliştiriciler, promo-bot’a takılan engel sensörlerini yükseltti. Rusya ve Şili’de yaklaşık birkaç ay boyunca araştırma ve testler yapıldı.

Promobot şirketi 2015 yılında Perm’de kuruldu. Aynı yıldan beri Skolkovo’da ikamet ediyor. Promobot’lar, dünya çapında 40 ülkede yönetici, destekçi, danışman, rehber ve konsiyerj olarak çalışıyor, “canlı” çalışanların yerini alıyor veya onlara destek veriyor.

Göz atın:   Türk Öğrencilerin Robotu Dünya'da 3. Oldu
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu