Robota Kaykay Sürmesi Öğretildi

Bunu yapmak için, bir koşu bandı ve kaykay üzerinde AI eğitimi aldılar.

Bilim insanları, deney sırasında değişen zor koşullarda bile denge sağlayabilen ve dengeyi koruyabilen bir robot sundular.

Bunu yapmak için, bir koşu bandı ve kaykay üzerinde AI eğitimi aldılar. AI geliştiricileri, dört ayaklı robotları kontrol etmek için bir çerçeve oluşturduklarını belirttiler.

Daha geleneksel robotik hareket kontrol modellerinden daha iyi uyum sağlar. Çevreye gerçek zamanlı olarak uyum sağlayan yeni işlevselliği sergilemek için araştırmacılar, cihazın yüzeylerde, kaykaylarda nasıl süzüldüğünü ve eğimli bir koşu bandında nasıl çalıştığını gösterdiler.

Tasarımımız, sürüş sırasında ortamdaki değişikliklere uyum sağlayabilen bir kontrol cihazı öğretiyor. Bunlar eğitim sırasında çalışmadığımız yeni senaryolar da olabilir. Araştırmacılar, bu, denetleyiciyi geleneksel yöntemlerden% 85 daha fazla enerji verimli ve daha güvenilir hale getiriyor.

“Çıkarım sırasında, yüksek seviyeli denetleyicinin yalnızca küçük, çok katmanlı bir sinir ağını değerlendirmesi gerekir, uzun vadeli performansı optimize etmek için gerekli olacak bir kontrol ve tahmin modeline (MPC) ihtiyaç duymaz.”

Robot,  iki kayıştan oluşan bir koşu bandı kullanarak hareket etmeyi öğrenir. Hızları birbirinden bağımsız olarak değişir, ancak robot yine de dengeyi korur. Bu simülasyon eğitimi daha sonra gerçek dünyadaki Laikago robotuna aktarılır. Araştırmacılar, teknolojiyi yaygınlaştırmak için simülasyonlar ve laboratuvar çalışmaları hakkında özel bir video yayınladılar.

Bu çalışmaya Nvidia, California Üniversitesi, Austin’deki Texas Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi’nden yapay zeka uzmanları katıldı. Tasarımları, öğrenme büyütme kullanan üst düzey bir denetleyici ve bir AI modeline dayalı daha düşük düzey bir denetleyici içerir.

Göz atın:   Redmi 5 ve Redmi Note 5 MIUI 11 Güncellemesi Aldı!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu