TeknoDiot
     
     
     

Python ile İlgili Misiniz? Bilginizi Eğlenceli Bir Şekilde Test Edebilirsiniz

Python ile İlgili Misiniz? Bilginizi Eğlenceli Bir Şekilde Test Edebilirsiniz

Flatfy isimli emlak arama platformunu pek çoğumuz duymuştur.

Aslına bakılırsa bu platform, sadece gayrimenkul araması yapılmak amacıyla kurulmuş bir start-up olarak 2015 yılında işleme geçmiş ve aradan geçen 4 yıl gibi kısa bir süre içerisinde ne denli başarılı bir platform olduğunu şu anda aldığı aylık 1,3 milyon gibi bir trafik ile göstermiştir.

Sitenin başarısının ardında sürekli kendini yenileyen bir ekibe sahip olmasının yanı sıra son zamanların en popüler yazılım dili olan Python ile yazılmış bir site olmasının da etkisi yadsınamaz.

Flatfy tarafından Python ile ilgilenen yazılımcıların bu bilgilerini test etmelerini sağlayacak yeni bir proje başlatıldı: flatfy.com/play. Bu proje ilk olarak şirketin Ukrayna’nın başkenti Kiev’de üniversitelerin özellikle bilgisayar mühendisliği ve yazılım ile alakalı bölümlerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerini hedef kitle olarak seçmiş ve başlatılmıştır.

Esas amaç Python ile ilgilenen ve kendini belli bir noktada geliştirmiş olan gençlerin Flaty’ı bilmesini sağlamak olan projenin etki alanı çok kısa bir sürede tüm Kiev’in yazılım camiasını kapsamış ve Kiev’in en büyük şirketlerinin CTO’ları da doğrudan flatfy.com/play oyununu oynamaya başlamış ve bu oyun ile ilgili yapılan tartışmalara katılmıştır.

Oyun ilk olarak Kiev’de yoğun metro istasyonlarının reklam panolarında “Python ile ilgiliyseniz ve şu an metro ile okula Python bilginizi arttırmak amacıyla gidiyorsanız metro yolculuğunuzda sizin için bir eğitim olabilir.” minvalinde bir slogan ile flatfy.com/play linkindeki ilk bulmaca paylaşılmış ve kısa bir süre kalan bu reklama rağmen reklamın etkileri beklenenden çok olmuştur.

İnternet üzerindeki en popüler yazılım sayfalarında kısa sürede oyun ile ilgili tartışmalar başlamış, Flatfy’ın kendi Facebook sayfasında da oyuna ilişkin sayısız yorum yapılmıştır. Bugüne kadar oyunun yer aldığı flatfy.com/play linkini toplamda 100.000’in üzerinde kişi ziyaret etmiş ve oyunun toplam etkileşimi 800.000’in üzerine çıkmıştır.

Flatfy IT departmanının tüm yazılım geliştirme ekibi tarafından 2 haftalık bir süreçte yazılan bu oyunun yazılım sürecinde ekip bu denli bir etkileşimin alınmasını beklemiyordu.

Bu oyunun bu kadar çok ilgi görmesinin en önemli sebebi ise belki de son yılların en çok ilgi çeken ve geleceği en parlak yazılım dili olarak görülen Python ile ilgili olması ve gerçekten oyuncuları oldukça zorlamasıdır.

flatfy.com/play Python yazılım kodlama bulmacalarına sahip olan oyunda ön uç geliştirme, algoritmalar ve ikili şifrelemeler gibi konular üzerine toplamda 12 farklı soru gelmektedir. Bu sorularda daha önce yazılmış bir kodlamanın aynı mantık ile devam ettirilmesi oyunculardan beklenmektedir. Eğer oyuncunun yazılmış olan bu kodu devam ettirme noktasında verdiği cevap doğru ise bir sonraki soruya geçilmekte, cevap yanlış ise aynı soruda kalınmaktadır.

Oyunu yazan ekibin bir diğer önemli iddiası ve hatta meydan okuması olarak da görülebilecek bir nokta da bu oyuna dışarıdan müdahale etmenin neredeyse imkânsız olduğunu belirtmeleridir.

Bunun aslında çok yanlış bir önerme olmadığı da bu zamana kadar yapılan denemelerin her seferinde başarısızlık ile sonuçlanmış olmasıdır. Oyunu sadece yazılımcıların oynayabildiği ve yazılım camiasından olmayan bir kişinin bu oyunu anlayamayacağı da göz önünde bulundurulduğunda bu önermenin çok da yanlış olmadığı görülebilecektir.

Benzer bir uygulamayı zamanında sadece Google ortaya koymuş, ancak Google tarafından yazılan bu uygulamaya belki de bilinçli bir şekilde müdahale etme şansı verilmesinden ötürü bu denli yoğun ilgi çekilememiştir.

Oyunun zorluk seviyesini anlayabilmek adına paylaşılabilecek bir diğer bilgi de bu oyuna başlayan 6000 kişinin sadece 1000 tanesinin oyunu tamamlayabildiğidir.

Flatfy, oyunu oynayan Python meraklılarının tamamına ilişkin istatistikleri incelemekte ve oyunu hızlı bir şekilde tamamlayan kişilerin en iyilerine şirketin Ukrayna başketi Kiev’deki ofisine davet mektubu göndermektedir. Zaten halihazırda projenin amacının da özellikle gençler arasında Python yazılım dilini iyi bilenleri tespit etmek ve bunları Flatfy’a kazandırabilmek olduğu düşünüldüğünde Flatfy’da bir fırsatın kapılarını aralayabilmek dahi bu oyundaki başarı seviyesi ile birlikte mümkün olabilecektir.

Oyunun yazılımının ara yüzü her ne kadar dışarıdan bakıldığında basit gibi görünse de 12 farklı seviyenin her birine ayrı bir ara yüz yazılmıştır. Oyunu yazan ekip, Python’daki ustalığını piyasa ile paylaşma gayretinde olan bir ekip olduğu için tabi ki bu oyunun ara yüzü de Python ile yazılmıştır. Python ve React.js yöntemlerine sahip olan flatfy.com/play Python yazılım bulmacası oyunu aynı zamanda Amazon’un da ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Bu oyunu yazmak Flatfy şirketine ne kazandırdı diye sorarsak, öncelikle yazılım dili gibi insanları dışarıdan bakıldığında ürküten bir konunun eğlenceli hale getirilmesinin o kadar da zor olmadığı görülmüş oldu. Flatfy IT ekibinin alanında ne denli gelişmiş olduğu görüldü ve Flatfy şirketine alanında yetkin kişileri davet etmenin yeni bir yöntemi bulunmuş oldu. Bu deneyime ortak olmak ve Python alanındaki bilginizi test etmek için oyunu oynamanız belki de hayatınızın gidişatını değiştirecek bir deneyime yol açacaktır.

Python ile İlgili Misiniz? Bilginizi Eğlenceli Bir Şekilde Test Edebilirsiniz

Flatfy nedir?

Flatfy, gayrimenkul ilanlarının en yoğun şekilde yayınlandığı ve çok büyük kurumsal emlak şirketlerinin dahi internet üzerinde yaptığı bu devirde dilediğiniz gayrimenkul ilanına ulaşmanın en kolay yolunu size sunan bir gayrimenkul ilanı arama motorudur.

Flatfy üzerinde Türkiye’de yayın yapan toplam 1189 emlak ilan sitesine ait ilanlar yayınlanmaktadır. Her ay yaklaşık 900 bin ilanın eklendiği ve halihazırda süresi dolmuş bir o kadar daha ilanın çıkarıldığı devasa bir sisteme sahip olan sitenin dinamik bir sistemi vardır.

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi, son dönemlerin en popüler yazılım dili olan Python ile yazılmış bir internet sitesi olan Flatfy’ın arama çubuğuna yazılacak Türkçe metin kalıplarını sahip olduğu yapay zekâ teknolojisi sayesinde anlayabilmesi mümkündür.

Flatfy ile dilediğiniz gayrimenkule ilişkin arama yapmak oldukça kolaydır. Keyifli bir daire araması yapmak istiyorsanız Flatfy, birinci önceliğiniz olacaktır.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


n11’de 11.11 ile Birlikte Büyük İndirimler Sizi Bekliyor!

Buğra Noyan

Telefon Karşılaştırma Denince Akla Gelen Site

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.