teknodiot.com
   
     

Proses

Proses Sponsorlu

Sözlükteki karşılığı olarak kısaca, ‘süreç’ olarak tanımlanabilen bu kavram aslında; girdilerin alınıp kaynak kullanılarak bir çıktıya dönüştürülmesini sağlayan tüm aktivite veya faaliyetleri kapsamaktadır.

Kullanım alanına ve sektöre göre ifade ettiği alanlar değişiklik gösterse de temel bağlamda anlamı bu şekildedir. Satış alanından örnek vermek gerekirse; müşterilerden gelen talebi, girdi; imzalanan anlaşmayı ise çıktı olarak kabul edebiliriz. Siz de proses hakkında detaylı bilgiye https://www.stendustri.com.tr/proses-otomasyonu/proses-nedir-h95383.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Proses Nedir?

Proses bu süreç tamamlanana kadar, girdi- çıktı şeklinde devam edebilmektedir. Aynı zamanda, işlenme üzere olan bir işletmeye iletilen hammaddelerin bir işlemden/ operasyondan geçerek son aşamaya gelmesine de proses denilebiliyor. Aslında prosesi bir işlem bütünlüğü olarak da adlandırabiliriz. Bu nedenle, bir prosesin çıktısı diğer bir proses için girdi olabilir. Tüm bu işlemler, yani prosesin sonucunda, sistem içerisinde bir bilgi birikimi meydana gelmektedir. Bu da işletmenin bir sonraki yeniden üretim aşaması için önem arz etmektedir.  Proseslerde, geri bildirim de önemlidir. Böylece işletmeler, üretimin gelişim sürecini daha iyi bir şekilde düzenleyebilmektedir. Son olarak prosesin geçerliliği devam ettikçe aynı sistem üzerinden uygulanmaya devam etmektedir.