Windows 10 PC Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere PC hızlandırmanın nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Detaylar makalemizde...

Windows 10 PC hızlandırma ayarları, bilgisayarların performansının artmasını sağlamak, bilgisayarın pil ömrünü arttırmak ve bilgisayarı hızlandırmak amacıyla kullanıcılar tarafından yapılıyor.

Windows 10 hızlandırma işlemleri nelerdir? Kısa vadede bilgisayarların hızını ve performansını etkileyen bu ayarlama, uzun vadede ekonomikliği sağlıyor.

Son zamanlarda online platform kullanımı ve bilgisayarlardan online bir şekilde oyunlar oynamak oldukça revaç gören bir gelenek haline geldi.

Bu süreçte online oyunlar esnasında bilgisayarlarınızın kasma olasılığı da oldukça yüksek bir ihtimale ulaşıyor. Gerek kullandığınız internetten, gerekse bilgisayarınızda yüklü olan ağır yazılım ve ya dosyalardan kaynaklı diyebiliriz.

Bu doluluk da doğal olarak bilgisayarınızda kasma, yavaşlama ve donmalar meydana getiriyor. Ancak bunun da bir çözümü olduğu için içiniz rahat olabilir. Bu yazımızda sizlere PC hızlandırma konusunda uygulayabileceğiniz bazı alternatifler sunduk. Bakalım bilgisayarınızı hızlandırmak için neler yapabilirsiniz, gelin göz atalım.

PC Hızlandırma Alternatifleri

PC hızlandırma alternatifleri arasında oldukça basit uygulamalar da bulunur. Eğer çok yüksek derece bir hızlandırma işlemine ihtiyaç duymuyorsanız, birazdan sizlere belirteceğimiz bazı işlemleri yaparak da bilgisayarınızı eskisinden daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızda bulunan gereksiz ve önemsiz olarak değerlendirebileceğiniz verileri tamamen silmelisiniz. Bu dosyalar da her ne kadar kullanılmasalar dahi bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. En azından iki haftada bir olacak şekilde disk iyileştirme ve temizleme işlemlerini yapmanız oldukça faydalıdır. Böylece bilgisayarınızdan büyük bir yük almış olursunuz da diyebiliriz.

Bunun dışında yapabileceğiniz diğer uygulamalar ise bilgisayarınızın bağlı olduğu interneti kontrol etmek. Eğer kotalı bir internete sahipseniz, kota dolduğunda internet gitmese de oldukça yüksek oranda bir yavaşlama söz konusudur. Tüm bunlara dikkat ederek bilgisayarınızı hızlandırma konusunda adım atabilirsiniz.

PC Hızlandırma Programları

Genellikle PC hızlandırma programları donma ya da kesinti oluşumlarında en çok tercih edilen alternatiflerden değildir. Bunun en büyük nedeni ise kimisinin ücretli olmasından kaynaklı diyebiliriz. Ancak bilgisayar hızlandırma programları bilgisayarınızı çok daha iyi hale getirir ve kısa sürede iyileştirir.

Bu süreçte ram dopingi yapmış olmakla birlikte bilgisayarınızın alıcılarını da genişletmiş olursunuz. Ayrıca çeşitli Anti virüs programları da sizlere bilgisayarınızı hızlandırma konusunda vaatler sunar. Bu programları da kullanarak hem virüs bulaşmasını engelleyebilir hem de bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Böylece online oyunlar esnasında ya da herhangi bir işlem üzerindeyken yavaşlama, donma ve ya kesintiler ile uğraşmamış olursunuz.

Bilgisayarlarında Windows 10 kullanan kişilerin hızlandırma ayarları yapması için takip etmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Başlangıçta yer alan gerekli olmayan programlar devre dışı bırakılır
 • Sabit disk temizlenir
 • Görsel efektler kullanım dışı bırakılır
 • Saydamlık kaldırılır
 • Windows otomatik bakım açılır
 • RAM yükseltilir
 • Sabit disk birleştirilir
 • Atama dizini oluşturma kapatılır
 • Kullanılmayan programlar kaldırılır

Windows 10 yüklü olan bilgisayarlarda Güç Tasarrufu modunun kullanılması, sistemin yavaşlamasına neden olduğu için hızlandırma ayarı yapmadan önce bu modun devre dışı bırakılması gerekiyor. Performansı ve hızı yüksek bigisayarlar için ideal olan güç tasarrufu modu dengeli ya da yüksek performanstır.

Windows 10 Hızlandırma Ayarları Hakkında Bilgiler

Bilgisayarların yavaş çalışmasına neden olan en yaygın durumlardan bir tanesi; gereksiz programların çalışıyor olmasıdır. Bu nedenle Windows 10 hızlandırma ayarları işlemine geçmeden önce görev yöneticisini açıp gereksiz çalışan bu programların kapatılması gerekiyor.

Sistemin yavaş çalışmasına sebebiyet veren bir diğer durum da sabit diskte bulunan gereksiz verilerdir. Bu verilerden bilgisayarın arındırılması için de araç çubuğundan disk temizleme seçeneği bulunmalı ve “AÇ” seçeneği ile çalıştırılmalıdır. Daha sonra “Sistem Dosyalarını Temizle” seçeneği seçilmelidir.

Windows 10 PC Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?

Güç Ayarlarını Değiştirin

 1. Başlat menüsünden Denetim Masası’na gidin,
 2. Güç seçenekleri menüsüne girin
 3. Yüksek Performans seçeneğini işaretleyin.

Başlangıçtaki Gereksiz Programları Devre Dışı Bırakın

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açın.
 2. Başlangıç kısmına gelerek gereksiz gördüğünüz programların üzerine gelin ve sağ alt kısımdan “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçin.
 3. Bu işlemi uyguladıktan sonra bilgisayarımız ilk açıldığı zaman daha hızlı işlem görecek ve makinemizi gereksiz programlarla yormamış olacağız.

Sabit Diski Temizleyin

 1. Arama çubuğundan “Disk Temizleme” aracını bulun ve “Aç” ile çalıştırın.
 2.  İlgili alanları seçtikten sonra “Sistem dosyalarını Temizle” komutuna basın ve işlem bittikten sonra Tamam butonuna basarak ekrandan ayrılın.
 3. Sistem, gereksiz dosyalardan ve geçici işlemlerden bu yolla kurtulacaktır.

Görsel Efektleri Devre Dışı Bırakın

 1. Denetim Masası’ndan “Sistem” kısmına giriyoruz.
 2. Sol taraftan “Gelişmiş Sistem Ayarları” kısmına tıklayın.
 3. Performans sekmesi altındaki “Ayarlar” kısmına tıklayın.
 4. En iyi performans için ayarla seçeneğine tıklayın.
 5. Tamam butonuna basarak ekrandan ayrılın.

Dizin Oluşturmayı Kapatmak

 1. Windows arama çubuğuna “Services.msc” yazın ve çalıştırın.
 2. Gelen ekrandan  “Windows Search” kısmına çift tıklayın ve açılan küçük pencereden “Durdur” butonuna tıklayın.

Windows 10 Otomatik Bakımını Açın

 1. Denetim Masası’ndan “Güvenlik ve Bakım” kısmına gidin.
 2. Bakım kısmından “Otomatik Bakım” ayarlarını başlatabilirsiniz.
 3. Ancak bu güncellemeler, bilgisayarımızın yavaşlamaması için aksatmamız gereken bir durum.

Windows 10 PC Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?

Windows 10 PC Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?

Windows 10 PC Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?

Windows 10 PC Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?

Göz atın:   Honor 8S Türkiye’de Ön Siparişe Açıldı!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu