Pahalı Güneş Panellerinin Yerini Alabilecek Boya Geliştirildi

Wellington Victoria Üniversitesi Kimya ve Fizik Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Nathaniel Davis, kendisinin ve araştırma ekibinin güneş enerjisi araştırmalarında önemli bir dönüm noktasında olduklarını söyledi. Güneş panellerinin yerini alabilecek solar “boya” üzerinde çalışıyor.

Yeni boya, güneş enerjisi kullanarak bir eve enerji sağlamak için gereken ışığı daha iyi absorbe etmek için bir binanın çatısına uygulanacak şekilde tasarlandı.

Dr Davis, “Boya, ışığı emen ve yayan parlak moleküller içeriyor ve bu da güneş ışığını güneş panellerine yönlendiriyor” diye açıklıyor Dr.

Şu anda mevcut olan daha büyük (ve daha pahalı) güneş panellerinin aksine, Dr. Davis’in çözümü tek bir kat boya ve yaklaşık bir parmak genişliğinde dar bir güneş paneli sınırı içerecektir. Çatı boyası ve küçük panellerin kombinasyonu, eve tamamen güç sağlamak için yeterli elektrik üretecek şekilde tasarlanmıştır.

Pahalı Güneş Panellerinin Yerini Alabilecek Boya Geliştirildi

Bütçe Dostu Boya Geliştirildi

Yeni Zelanda’daki güneş panellerinin ortalama maliyeti malzemeler ve kurulum için yaklaşık 9.000 ABD dolarıdır. Bilim adamları, güneş boyasının çok daha ucuza mal olacağını umuyor, çünkü uygulandığında on yıllarca dayanacak.

 Ayrıca, ortalama bir kişi için güneş enerjisi kullanımını daha ekonomik hale getirecek büyük ve pahalı güneş panelleri kurmaya gerek yoktur. Sistem ayrıca piyasadaki mevcut herhangi bir güneş paneli teknolojisi ile de çalışacaktır. Dr. Davis, çalışmasında, güneş ışığını yakalayan ve güneş panellerine gönderen bir plastik veya cam parçası içine yerleştirilen kendi “güneş yoğunlaştırıcıları” teknolojisini kullanıyor.

Dr. Davis, “İklim değişikliğini olumlu yönde etkilemeye ve çevreyi yenilenebilir enerji ile korumaya ek olarak, bu boya aynı zamanda evde elektrik kullanım maliyetini de önemli ölçüde azaltacak,” demektedir.

Göz atın:   Realme Q İçin Basın Görselleri Yayınlandı
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu