TeknoDiot
     
     
     

Oyun Ajansı

Oyun Ajansı

Oyun sektörünün gelişimi dolaylı yoldan da olsa günümüzde birçok kavram ve sektörün oluşmasında fayda sağlamıştır. Adını oldukça fazla duyduğumuz e spor, oyun fuarları, influencer marketing ve oyunlaştırma gibi kavramları sıkça görüyoruz.

Sektörün gelişiminde birbirlerine karşılıklı faydalar sağlayan ve iki ayrı sektör haline gelen oyun ve e spor gelişimlerini emin adımlar ile sürdürmeye devam ediyorlar. Bu gelişimlere son yıllarda inanılmaz profesyonel çalışmalar ile oyun fuarları eklendi. Dünya genelinde düzenlenmekte olan ve birçok köklü sektörden daha başarılı fuar çalışmaları ve katılımcı sağlayan oyun fuarları da sektör gelişimi için önemli bir unsurdur. Adını sıkça duyduğumuz bir başka kavram ise influencer marketing’dir. Genel bir tanımlama yapmadan önce influencer marketing ve oyun sektörünün bağlantısını belirtmek gerekirse oyuncu ya da gamer olarak adlandırılan fenomenler ya da e spor oyuncuları ile neredeyse her gün yeni bir influencer marketing çalışması görmekteyiz. İnfluencer marketing sosyal medya fenomenlerinin bir ürün ya da marka hakkında deneyim, inceleme, düşüncelerini takipçileri ile paylaştığı bir reklam çalışmasıdır genel anlamıyla. Influencer marketing ajansı adı verilen ajanslar sayesinde marka ya da ürün fenomenler ile buluşturulur ve en uygun reklam çalışması belirlenerek çalışılır. Influencer marketing ajansı kısaca marka ve fenomenler arasındaki köprü niteliğindedir. Ülkemizde de birçok oyun ajansı influencer marketing ajansı olarak hizmet vermekte ve markalar ile fenomen isimleri çalışmalarda bir araya getirmektedir. Adını sıkça duyduğumuz ama ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz bir diğer kavram ise gamification ya a diğer bir deyiş ile oyunlaştırmadır. Peki, oyunlaştırma nedir? Genel anlamı ile iş dünyasında çalışanların motivasyon ve çalışma verimliliklerinin artışı için uygulanan oyun benzeri teşvik çalışmalarıdır. Yapılan en büyük hatalardan biri de oyun ve oyunlaştırmanın bir kavram olarak görülmesidir. Oyunlaştırmalara örnek vermek gerekirse, bir fast food markasının her ay ayın elemanı seçerek o kişiyi yıldızı rozet ile ödüllendirmesi güzel bir oyunlaştırma çalışmasıdır. Bu sayede gelecek ay yıldız rozetin sahibi olabilmek için tüm çalışanlar istemsizde olsa daha fazla çalışacak ve motivasyonları artacaktır.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Doğru Bilgiye Hızlı Erişmek

Buğra Noyan

Just Cause 4’ün Sistem Gereksinimleri Belli Oldu

Serhan Durgutlu

İşte En Sevilen Oyun Müzikleri

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.