Otomobillerde Cam Filmi Tekrar Yasaklandı!

Geçtiğimiz aylarda açıklanan serbestlik kararı yürürlüğe girmeden rafa kalkarken, karara itiraz süreci mahkemeye taşınacak. 

ürkiye’deki otomobil sahipleri son günlerde gündemi takip etmek konusunda zorluk yaşayabilir. Yaklaşık iki hafta boyunca büyük tartışmalar ışığında geçilen motorlu taşıtlar vergisine yeni bir tartışma ekleniyor. Bu seferki krizin sebebiyse cam filmi. Yaklaşık altı ay öncesinden açıklanan kararla yasal hale gelen konu bugün açıklanan yeni bir kararla tekrar yasaklandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın “Araçların İmal, Tadil ve Montajı” yönetmeliğinde değişikliğe gidilmesine dair karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın gazetede yayınlanmasıyla birlikte araçlarda cam filmi ve renkli cam yeniden yasak kapsamına alındı.

Cam filmi kararı mahkemeye taşınıyor

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınarak yeniden düzenlenen kararın maddesine bakıldığında “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükmünü içerdiği görülüyor. Yapılan açıklamaların ardındansa tepkiler yüksek makamlardan da gelmeye başladı. Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serkan Bakırtaş maddenin yanlış olduğu konusunda kararlı.

Cam filmine yasak getirilmesinin mağduriyet yaratacağını ifade eden Bakırtaş konuyla ilgili yasal süreci başlatacaklarını açıkladı. Açıklamalarında, “İlgili bakanlığın 26 Ekim 2016’da yayımlanan yönetmeliğinde serbest bırakılan cam filmi, yönetmelikte belirtilen kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı için bugün itibarıyla iptal edildi. Bu iptal, beraberinde pek çok mağduriyet getirecektir. Sektörden ekmek yiyen yüz binlerce insanın işsiz kalması, tüketicilerin araçlarındaki cam filmi yüzünden ceza ödemesi, insanların ciddi sağlık ve güvenlik problemiyle karşı karşıya kalması bunlardan en önemlisi. Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu cam filmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz.” diyerek yasağın çözüm olmayacağını ifade etti.

Göz atın:   Otomobiller için LPG'de Gelecek Var!
Kaynak: LOG

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu