Okul Kantinlerinde "Elektronik Para" Dönemi Başladı!

Okul Kantinlerinde “Elektronik Para” Dönemi Başladı!

Abone Ol 

Bugün 2018-2019 öğretim yılı başlamış bulunuyor. Öğrencilerin okul harçlıklarını kötü alışkanlıklarına harcamaması için kantinlerde “elektronik para” uygulaması başladı.

Elektronik para uygulaması, tüm kantinlerde yürürlüğe girecek. Konu hakkında detaylara bakacak olursak şöyle;  Yeni dönemde velilerin çocuklarının harcamalarını takip edebileceği elektronik para uygulaması yürürlüğe giriyor. Bu uygulama kapsamda dahil olan okul kantinlerine ödemeler nakit parayla değil kart ile yapılacak.

Elektronik para uygulaması sayesinde veliler, çocuklarının ne zaman ne kadar ödeme yaptığını internet üzerinden takip edebilecek. Uygulamayı planlayan yönetim, okul harçlıklarını kantin dışında kötü alışkanlıklara harcamasının önüne geçilecek demekte. Ülkemizde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu gelişimi eğitim ve öğretim merkezlerinde de görmek çok güzel diyebiliriz.

Okul Kantinlerinde "Elektronik Para" Dönemi Başladı!

Türkiye Genelinde “Elektronik Para” Dönemi

Elektronik para için Türk girişimcilerinin çıkarttığı Papara Card sistemi ve kartı kullanılacak. Papara aslında PayPayl, ininal gibi nakit kart platformu diyebiliriz.

Papara Card sayesinde Veliler çocuklarının kartlarına harcama limiti koyabilecek ve kartın sadece kantinlerde değil diğer harcama noktalarında da geçmesine izin verebilecek. Şuanda pilot olarak belli okullarda başlayan bu uygulama, pilot okul olarak İstanbul’da 500 okul seçildi. Elektronik para uygulaması önümüzdeki aylarda İstanbul genelindeki tüm kantinlerde, ardından Türkiye genelinde yürürlüğe girecek.

Federasyon Başkanı Vahap Osmanoğlu, pilot uygulama sonrasında önce İstanbul’da ardından Türkiye genelindeki tüm kantinlerde bu uygulamanın hayata geçeceğini söyledi. Kantinci de nakit para almak istemiyor çünkü nakit para aldığımız zaman satışımız geç oluyor. Zamanımız çok az 60 dakika. Hemen ders zili çalıyor bunu önlemek için de Papara Card bize avantaj sağlıyor” diye konuştu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu