TeknoDiot.com
   
     

Nisan Ayında Hangi Diziler Yayından Kaldırıldı?

Nisan Ayında Hangi Diziler Yayından Kaldırıldı? Sinema Haberleri Sponsorlu Teknoloji Haberleri

2018’in Nisan ayında birbirinden iddialı bir çok yapım yayından kaldırıldı. Diziler neden yayından kaldırılıyor? Reytingler televizyon programları için neden bu kadar önemli?

Televizyon dünyası son günlerde en hızlı zamanlarından birini yaşıyor. Yaz sezonunun başlamasıyla bir çok dizi için sezon final beklenirken, beklentilerin tam tersine bir çok dizi temelli yayından kaldırılıyor. Tabi bu dizilerin yayından kaldırılma ana sebebi reyting sonuçları.

Hangi dizilerin Nisan ayında ekranlara temelli veda edeceğini yazmadan önce dizilerin yayından kaldırılmasına neden olan reyting sonuçları neden bu kadar önemli önce ona göz atalım.

Nisan Ayında Hangi Diziler Yayından Kaldırıldı? Sinema Haberleri Sponsorlu Teknoloji Haberleri

Peki reytingler televizyon programları için neden bu kadar önemli?

Kısaca bu soruyu cevaplamak gerekirse, biz gibi yani sıradan televizyon izleyiciler için aslında reytinglerin hiç bir önemi bulunmamaktadır. Ancak kanal, dizi ve dizi oyuncuları için reytingler hayati önem taşımaktadır.

Televizyonların izlenme oranları yani reytingler, TİAK tarafından sadece reklam verenler için ölçümlenmektedir. Reklam verenler TİAK tarafından açıklanan reyting verilerine göre hangi kanalda reklamların daha çok etkileşim alacağına karar verip, ona göre hangi kanala hangi saatlerde reklam dağıtımı yapacağına karar vermektedir.

Yani uzun lafın kısası, bir dizi  veya televizyon programının devamlılığı için reyting sıralaması hayati önem taşımaktadır. İzleyicilerde bu verilere bakarak dizinin akıbeti hakkında öngörü sahibi olabilirler.

Nisan ayında hangi diziler yayından kaldırıldı?

 

  • Tehlikeli Karım; Show TV ekranlarında alışıla gelmişin dışında konusuyla herkesin dikkatini çeken dizi için ilk izlenimler olumluydu ancak dizinin yeni bölümleri malesef izlenme oranlarında başarılı olamadı. Tehlikeli Karım altıncı bölümüyle ekranlara veda edecek.
  • Mehmed: Bir Cihan Fatihi; Kanal D’nin belki de bu sezon en çok umut bağladığı dizi usta kadrosu ve konusuyla herkesin dikkatini çekti ancak, izlenme oranlarında istenilen başarıyı veremeyen dizi için kanal yüksek maliyetler nedeniyle ikinci bir şans vermedi. Dizi altıncı bölümüyle ekranlara veda edecek.
  • 8.Gün; ATV’de geçtiğimiz ay yayın hayatına başlayan dizi Musa Uzunlar, Buğra Gülsoy, Ceyda Düvenci, Cem Davran gibi başarılı oyuncuların yer aldığı kadrosuyla dikkatleri üzerine toplamıştı. Ancak izlenme oranları diplerde olan dizi altıncı bölümüyle ekranlara veda ediyor.

 

  • Bir Mucize Olsun; FOX TV bu sezon en hızlı final kararı veren kanal olabilir. Henüz iki bölümü ekranlara gelen Bir Mucize Olsun dizi üçüncü bölümüyle ekranlara veda ediyor.