TeknoDiot.com
 
 
Anasayfa » Bilim Haberleri » Nasa Koca Bir Meteoroloji Uydusu Fırlattı!

Nasa Koca Bir Meteoroloji Uydusu Fırlattı!

Nasa Koca Bir Meteoroloji Uydusu Fırlattı!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyanın en gelişmiş meteoroloji uydularından birini fırlattı. ABD’nin batısını gözlemleyecek GOES-S uydusunun, Atlas V roketiyle fırlatıldığı bildirildi. Uydunun fırlatılışını, çok sayıda meteorolog ve televizyon kanalı izledi.

Yaklaşık 11 milyar dolara mal olan proje çerçevesinde yörüngeye yollanan ikinci uydu olan GOES-S, ABD’nin batısındaki kasırga, orman yangını, sel, heyelan ve diğer doğal afetlerin hızlı ve net görüntülerini Dünya’ya gönderecek.

[ilgiliicerik icerik_id=”12634″]

Projenin ilk uydusu GOES-16, Atlantik ve ABD’nin doğu sahilini gözlemliyor.Nasa Koca Bir Meteoroloji Uydusu Fırlattı!

GOES-S, birkaç hafta içinde ekvator üzerinde 35 bin kilometre yükseklikte yörüngeye oturduğunda GOES-17 ismini alacak.

İşte GOES-S Uydusu!

Nasa Koca Bir Meteoroloji Uydusu Fırlattı!

Nasa Nedir?

 

NASA, (İngilizce: National Aeronautics and Space Administration) (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum. 29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur. Daire, 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren askeri amaçlardan ziyade sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

[ilgiliicerik icerik_id=”12738″]
NASA, Ay’a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD‘nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir. Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA‘nın çalışma alanlarının arasındadır.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Microsoft, Oyuncular İçin Xbox Duş Jelini Duyurdu: Xbox Lynx

Buğra Noyan

Uzaktan Eğitimle Çocuklar Kodlama Öğreniyor

Buğra Noyan

Sony’den Yeni Artırılmış Gerçeklikli ‘Air Hockey’ Oyunu!

Serhan Durgutlu

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.