NASA, Aya Su Arayacak Bir Robot Gönderecek - TeknoDiot.com

NASA, Aya Su Arayacak Bir Robot Gönderecek

Abone Ol 
Logitech G Çekiliş

NASA, orada su arayacak bir robotu aya gönderecek. Bu, 2024 yılına kadar astronotları Dünya’nın uydusuna göndermek için kullanılan Artemis programının bir parçasıdır.

NASA ay arazi aracı VIPER’i aya gönderecek bir şirket seçti. Artemis misyonunun bir kısmını yerine getirecek ve bu da “uydunun yüzeyinde uzun vadeli varlığın” nasıl ve nerede kurulacağını belirlemeye yardımcı olacak. 2023 için bir iniş görevi planlanıyor.

VIPER, Güney Kutbu Ay bölgesinde buzlu su arayışında bulunan golf arabası büyüklüğünde bir keşif gezgini. Araştırmacılar bunun Artemis programında önemli bir adım olduğunu söylüyorlar.

Uygun bir su kaynağına sahip olmak, otonom yakıt üretimi için gerekli unsurları sağlayabildiği için Ay’da uzun vadeli sürdürülebilir bir temel oluşturmanın önemli bir parçası olacaktır.

NASA, VIPER’in her bir tekerleğini neredeyse bacaklar gibi bağımsız olarak kaldırabileceğini ve böylece hemen hemen her yüzeyde hareket edebileceğini ekledi. Ek olarak, bu sadece uydunun yüzeyini değil, aynı zamanda yumuşak zemin altında olanı da keşfetmenizi sağlar.

Astrobotic, NASA Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programı kapsamında diğer ticari ortaklar arasından seçildi. CLPS, 2024 yılına kadar Dünya’nın uydusuna inmeyi amaçlayan Artemis ajans programını desteklemek için aya bir yük göndermeye yardımcı olmayı amaçlıyor. Arazi aracı gönderme sözleşmesinin maliyeti 199,5 milyon dolar.

Logitech G Çekiliş

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu