Monitör Hz (Yenileme Hızı) Nedir? Ne İşe Yarar?

Monitör Hz (yenileme hızı), bir monitörün saniye başına ekrana getirdiği görüntü sayısı ya da yine saniye başına yenilenme sayısı olarak tanımlanmaktadır.

Bu ifade Hertz olarak bilinir ve özellikle Hz kısaltmasıyla ifade edilir. Yenilenme sayıları ise görüntünün ne kadar kaliteli yani iyi olduğunu belirleyen an etmenlerin başında gelmektedir.

Bu bağlamda Hz değeri ne kadar yüksek olursa o monitörün vereceği görüntü o derece de daha yüksek olmaktadır. Monitör yenileme hızları arttıkça doğru orantılı olarak ekran gösterim performansları da artar, yani 75 Hz bir ekran 60 Hz bir ekrandan çok daha üstün bir görüntü verme kabiliyetine sahiptir ve doğal olarak çok daha kalitelidir.

Monitör Hz (Yenileme Hızı) Nedir? Ne İşe Yarar?

Monitör Yenileme Hızı Neden Önemlidir?

Her monitör modelinin ayrı bir yenileme hızı bulunmaktadır bu monitör genel özellikleri içinde oldukça önemli bir başlığı tanımlamaktadır. Hertz değerleri yani yenileme hızları temel olarak görüntü alma işlemleridir yani bu değerler ekranın görüntü netliği ve kalitesini belirleyen temel etkenlerdir.

Bu sebeple Hz değerleri alınacak görüntüler açısından doğal oalrak bir monitör için son derece önemlidir. Bu noktada özellikle bilgisayarlarda bu ayarları genel oalrak sistem kendisi en uygunu seçerek yapmaktadır, yine istenildiği durumlarda Hertz ayarları yapılabilmektedir.

Genel olarak ekran alırken dikkat edilip bakılması gereken ilk gösterge ise ekranın kaç Hz değerinde olduğu yani monitör Hz (yenileme hızı) değerinin ne olduğudur.

İLGİLİ İÇERİK:  Porsche'den Rekor Satış!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu