MEB, Öğrencilere Tablet Yerine Dizüstü PC Dağıtacak! - TeknoDiot.com

MEB, Öğrencilere Tablet Yerine Dizüstü PC Dağıtacak!

2011 yılından bu zamana kadar FATİH Projesi kapsamında milyonlarda öğrenciye tablet dağıtan MEB yeni bir karar aldı.

Bu zamana kadar FATİH Projesi kapsamında tam 432 bin 288 adet akıllı tahta okullara ve 1 milyon 438 bin adet tablet öğrencilere dağıtıldı. Öğrenciler tabletlere dağıtıldı ancak öğrenciler tabletlere başka yazılım atmayı (ROM), Root gibi işlemler yapmaya çalışmasının yanı sıra satılığa çıkaran öğrenciler bile oldu.

MEB, Öğrencilere Tablet Yerine Dizüstü PC Dağıtacak!

İkisi Bir Arada PC!

Bu sorunlardan dolayı proje tekrar gözden geçirildi. Bu kapsamda ciddi değişiklikler yaparak projeyi yeniden yapılandırma sürecine sokan MEB’in (Milli Eğitim Bakanlığı) ihale düzenleyeceği öğrenildi. FATİH projesi ile ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtılacak. Yani hem tablet hem dizüstü PC olabilen PC dağıtılacak. Yeni Şafak Gazetesi’nin paylaştığı habere göre ilerleyen günlerde gerçekleştirilecek olan ihalenin, en dikkat çekici noktası ise tabletlerin aksine bu kez öğrencilere ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtılacağının öğrenilmesi oldu.

Yeni yılda yani 2018 yılında başlanacak bu dağıtım işlemi 2018 ve 2019 eğitim öğretim yılında 2 milyon 700 bin PC 5’inci ve 9’uncu sınıflara, yaklaşık 200 bin PC ise öğretmenlere dağıtılacak. Bu ihale ile birlikte MEB’de Türkiye’nin en büyük operatör firmaları olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ile bir anlaşma yapacak. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, bu üç operatörde 81 ilde teknoloji ve altyapı yatırımlarına başlanacak. Meb hakkında bütün gelişmeleri ve öğrencilerinizin not sistemlerini öğrenmek isteyenler meb uygulamasını indirebilirsiniz.

Göz atın:   Sınıflardaki Fatih İnternet Ağına Nasıl Bağlanılır?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu