Mark Zuckerberg Canlı Yayında Yargılandı

Mark Zuckerberg Canlı Yayında Yargılandı (GÜNCELLEME)

Abone Ol 

Facebook‘un kurucusu olan Mark Zuckerberg Canlı Yayında Yargılanıyor. Canlı yayın Facebook üzerinden yayınlanmakta. Facebook’ta milyonlarca kişinin kullanıcının verisini satmakla suçlanan Zuckerberg için ilk duruşma başladı.

Duruşma Amerika saatine göre olduğundan dolayı Türkiye saatine göre farklılık göstermekte. Facebook bu skandaldan sonra hem hisselerinde hemde kullanıcı sayısında oldukça fazla düşüş yaşadı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu büyük dava için hakim karşısına çıktı. İlk duruşma Facebook üzerinden canlı olarak yayınlanmakta.

Facebook, duruşmada kişisel verilerin satılmasıyla ilgili ve daha bir çok ana başlık altında suçlanıyor. Facebook’ta NowThis Future sayfasında canlı olarak ilk duruşma yayınlanmakta. Bu Facebook skandalından sonra Tesla, Playboy gibi ünlü kurumlar da dahil olmak üzere birçok kurum ve kişi Facebook hesaplarını ve sayfalarını kapattı. Mark Zuckerberg’ın yargılandığı duruşmayı hemen aşağıdan canlı olarak izleyebilirsiniz.

GÜNCELLEME: 

[ilgiliicerik icerik_id=”15077″]
pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

:: Mark Zuckerberg’ın Açıklamaları;

Mark Zuckerberg, ifadesinde, merkezi Londra’da bulunan “Cambridge Analytica” adlı veri analiz firmasının, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri ABD ve İngiltere’de kritik siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullandığına yönelik iddiaları 44 ABD Senatörü önünde değerlendirdi ve Senatörlerin sorularını yanıtladı.

[ilgiliicerik icerik_id=”11336″]
  • Senatör: Facebook tam olarak nedir? Siz bütün bilgileri bir bulut içerisinde toplayıp dağıttınız mı? yoksa sadece fotoğraf paylaşma sitesi misiniz?
  • Mark Zuckerberg: Bu çok zor bir soru, biz şirket ve kişiler için paylaşma olanağı sunan platformuz.

  • Senatör: Bulut olayınız gerçek o zaman?
  • Mark Zuckerberg: (Tam cevap verecekken diğer senatör devreye girdi.)

  • Senatör: (Mark Zuckerberg’e soruyor): Acaba dün gece hangi otelde kaldığınızı bizimle paylaşabilir misiniz?
  • Mark Zuckerberg: (Uzun bir sessizliğin ardından) Hmmm. Hayır.

  • Senatör: Bu hafta içinde eğer biriyle mesajlaştıysanız, bu kişinin kim olduğunu bize söylemek ister misiniz?
  • Mark Zuckerberg: Hayır Senatör, bunu burada halka açık bir şekilde açıklamak istemem.
Göz atın:   Amazon Prime Türkiye Açıldı: Peki Fiyatlar Nasıl?

Ameraika Adalet Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley, “Bu emsalsiz bir oturumdur. Bugün Facebook’un düzinelerce veri noktasına erişimi var. Facebook’un bu verileri kullanarak reklam gelirleri yoluyla para kazandığı sır değil. Ancak birçok kullanıcı bu gerçeğin farkında değil. Facebook, geçen sene yaklaşık 40 milyar dolar gelir elde etti ve bunun yüzde 98’i reklamlardan geldi.” açıklamalarında bulundu.

Facebook’un veri sızıntısını önlemek için yeteri kadar çaba sarf etmediğini kaydederek şirketin yarattığı araçların zarar için kullanıldığına, bu zararların arasında da sahte haberler, seçimlere yabancı müdahale ve nefret konuşmalarının yer aldığı bilgisini paylaştı. Facebook’un kullanıcılara karşı sorumluluğu için geniş bir bakış açısı almadığını ifade eden Zuckerberg, “Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim.” dedi.

Bu yıl Facebook’ta 20 bin çalışanın güvenlik ve içerik görünümü için Facebook’ta görev alacağı bilgisini paylaşan Zuckerberg, “2016’da Rusların bilgi operasyonlarını tanımlamakta yavaştık. Seçimlere müdahale etmeye çalışacak ve yanlış bilgi yaymaya çalışacak sahte hesapları daha iyi tespit edecek yapay zeka aletleri oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Mark Zuckerberg, yarın ise ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde ifade verecek.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu