Manuş Baba'nın ''Eteği Belinde'' Şarkısının Çalıntı Olduğu Ortaya Çıktı! - TeknoDiot.com

Manuş Baba’nın ”Eteği Belinde” Şarkısının Çalıntı Olduğu Ortaya Çıktı!

Abone Ol 

Manuş Baba,Dönersen Islık Çal adlı albümüyle bir çok kişi tarafından tanınan bir kişilik haline gelmişti.

Bu albümde yer alan Eteği Belinde isimli şarkısı ise Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği tarafından değerlendirmeye alındı. Gerekçe olarak ise daha öncesinde ”Atilla Yılmaz”ın yazdığı Senden Gayrı isimli müziğin bir kopyası olduğu belirtildi. Müzik Piyasamız bu yıl çalıntı haberlerle çalkalanıyor.

Daha önce de ünlü genç şarkıcı ”Çağatay Akman”ın şarkısı (Gece Gölgenin Rahatına Bak) çalıntı olduğu sebebiyle telif attırılarak kapatılmıştı. Hatta bir çok kişinin daha sonra Aleyna Tilki‘nin ”O Sen Olsan Bari” şarkısına da çalıntı muhamelesi yaptığını muhtemelen hatırlıyorsunuzdur.

Şimdi ise çalıntı iddiası son günlerde şarkısı çokça dinlenen ve bir çok kişinin daha yeni yeni tanıdığı Manuş Baba hakkında. Şarkıcının çıkarttığı son albümde yer alan ve kendisini üne kavuşturan Eteği Belinde şarkısının çalıntı olduğu iddia edildi.

Şarkının 2005 yılında Atilla Yılmaz tarafından piyasaya sürülen ”Senden Gayri” isimli parçanın kopyası olduğu öne sürüldü. İsterseniz önce şarkıları karşılaştırmak için şarkıları buradan dinleyin:

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Bu iddialar hakkında inceleme başlatan müzik otoritesi MSG, kısaca iki şarkının tempolarının farklı olduğunu fakat ara nağmelerin aynı olduğunu tespit etmiş. Manuş Baba (Mustafa Özkan) ise Instagram hesabından yaptığı açıklamada şunları belirtti:

İşte Açıklamaları

 

Manuş Baba'nın ''Eteği Belinde'' Şarkısının Çalıntı Olduğu Ortaya Çıktı!

-bi’ garip basın açıklaması!..
valla nerden bulaştık bu işe bilmiyorum..‬
‪vaktiyle atari salonunda oyun oynamak için evden ufak tefek bir şeyler arakladığımız oldu da böyle “hırsız” damgası vurularak ortada dolaşan haberler mevzusu biraz ağır yani.. benim, bizim, dostlarım, ailem için.. kaldı ki “emek” ailemden öğrendiğim, içimde taşıdığım bunu hayatım boyunca yol arkadaşlarımla, dostlarımla bu zamana dek beni destekleyenler ile paylaşmaktan mutluluk ve onur duyacağım bir şeyken böyle emek hırsızlığı ithamı ile karşılaşmak çok da ezici bir şey değil benim için açıkcası!.. ‬ ‪

Göz atın:   Bu Hafta Beyaz Perdede Hangi Film Var?

vicdanım ile ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum. üzüldüğüm tek nokta var ki “tanımadığım, bilmediğim, dinlemediğim, iyi niyetten yoksun, benim için müzikal olarak çok uç bir noktada olan eser sahibi, (sahipleriyle) ile öyle bir benzerliğin olma ihtimali ve kendimin aynı hisleri paylaşmış olma ihtimalidir beni yaralayan..”

Ben yazdım, ben ürettim derken o özel hislerimin çokta özel kılınmayacağı bir durumla karşılaşmaktır beni kıran. ‬ ‪Gelelim şuna ki demem gereken bir şey daha var.. “Msg dışında, Mesam’a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor.”‬ ‪Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilememekle popülerlik, ün vs.. mevzusu da kolay iş değilmiş arkadaş.. Ne karakter kaldı, ne ana, ne baba..‬ ‪

Memleketin dört bi’ yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum dedim.. Memlekette her şey artık o kadar anormal ki kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar.. ‬ ‪şimdilik buralardayım.. hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var..

ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem, dostlarım, sevdiklerim.. ‬ ‪varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz.. ‬ ‪şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim..‬
‪Sevgiler,‬
‪-manuş..‬
‪15122017

 

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Şarkı sizce çalıntı olarak nitelendirilebilir mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu