«
Loadcell Nedir ve Nasıl Çalışır? Sektörel Haberler Sponsorlu

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza girmiş olan loadcell nedir ve nasıl çalışır? Tartım sektörünün önemli ekipmanlarından biri olan Loadcell, bir sinyal dönüştürücü olarak da nitelendirebilir. Aynı zamanda yük hücresi olarak da adlandırılabilir.

Loadcell Nedir?

İlk olarak loadcell nedir sorusunun yanıtlanması önemlidir. 20.yy’ın ortalarında Srain Gauge buluşu ile elektronik tartıların devri başlamıştır. Buluş Load Cell tarafından gerçekleşmiştir. Bu sebeple günümüzde sanayilerde ve teknolojik alanlarda çokça kullanılan ürüne Loadcell denmeye başlanmıştır.

Farklı ve terimsel bir tanımla yük hücresi, üzerine etki eden bir yükü veya kuvveti elektronik bir sinyal haline dönüştüren bir sensör veya bir dönüştürücü olarak da adlandırabiliriz. Bu elektronik sinyal, yük hücresi ve devrenin türüne bağlı olarak voltaj değişikliği, akım değişimi veya frekans değişimi olabilir.

Kantar ve basküllerde yoğun olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak bunun dışında kullanım alanının sanayi de de yoğun olduğu biliniyor. Kısada tartılmak üzere geliştirilmiş olan araç ve farklı araçlarda kullanılıyor.

Loadcell Nedir ve Nasıl Çalışır? Sektörel Haberler Sponsorlu

Loadcell Çalışma Prensibi

Peki, loadcell nasıl çalışıyor? Yük hücrelerinde 4 telli şekilde kablo bulunuyor. İkisi enerji vermek, diğer ikisi ise sinyal çıkış uçlarıdır. Yüksek 400 ohm’ye çıktığında, 350 ohm empedansa sahip olacaktır. Yüksek dirence sahip strain gauge’lerin üretilmesi ile birlikte 700 ohm ve 1.000 ohm empedansa sahip olanlarına da sıkça rastlanmaktadır. Kapasitede ve uygulama alanına göre farklı çeşitlerinin kullanılması mümkündür. Uygulama alanına göre gerinimi düşünülerek çelik ve alaşımlı, alüminyum malzemelerden kullanılanları tercih edilebilir.

Gıda ve medikal alanında paslanmaz olan maddelerden yapılmış olan Loadcell tercih edilecektir. Tamamen ihtiyaca göre şekillenmiş olmasına dikkat edilerek, piyasada rahat şekilde kullanılması mümkündür. Nasıl çalıştığı ve ne olduğu hakkında edindiğiniz bilgiler üzerinden, siz de ürünlere dair fikir sahibi olma avantajını sağlayacaksınız.

Sizlerde kaliteli loadcell – yük hücresi için Baykon tercih edebilirsiniz.


Bir Cevap Yaz

TeknoDiot Bey Hakkında

TeknoDiot Bey

TeknoDiot Bey

TeknoDiot Bey Diyeceksiniz!

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *