Linux Kullanım Oranı İki Kat Arttı!

Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanım oranı 2015 yılından bu zamana kadar iki kat arttı. Bu kadar artışın sebebi nedir?

Son açıklanan raporlara göre Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanım oranı 2015’teki rakamın tam 2 katına ulaştı. Linux severler için bu haber oldukça olumlu diyebiliriz. Diğer işletim sistemleri Windows vMacOS cephesinde düşüş gözlemlendi.

2015 yılının Aralık ayında Linux tabanlı işletim sistemleri %1.66’lık bir yer edinmişti. 2017 Ağustos ayı itibaren bu yüzde %3.37’ye tekabül eder hale gelmiş. Windows sürümleri %90’da gezerken MacOS ise %8’den %5.94’e gerilemiş. Windows 7 %48.91’den %48.43’e gerilerken, Windows 10 %27.63’den %27.99’a yükselmiş. Linux cephesinin bu başarısında önemli yeri olan Chromebook satışlarının etkili olduğu düşünülüyor.11

Google‘ın laptoplarında yani Chromebook‘larda bulunan işletim sistemi Chrome OS’da bir Linux tabanlı bir işletim sistemi. Linux cephesinde ki bu yükseliş sürecek gibi gözüküyor.

Göz atın:   Linux İşletim Sistemi Hakkında Bilmedikleriniz Neler?
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu