Linux Kullanım Oranı İki Kat Arttı!

Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanım oranı 2015 yılından bu zamana kadar iki kat arttı. Bu kadar artışın sebebi nedir?

Son açıklanan raporlara göre Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanım oranı 2015’teki rakamın tam 2 katına ulaştı. Linux severler için bu haber oldukça olumlu diyebiliriz. Diğer işletim sistemleri Windows vMacOS cephesinde düşüş gözlemlendi.

2015 yılının Aralık ayında Linux tabanlı işletim sistemleri %1.66’lık bir yer edinmişti. 2017 Ağustos ayı itibaren bu yüzde %3.37’ye tekabül eder hale gelmiş. Windows sürümleri %90’da gezerken MacOS ise %8’den %5.94’e gerilemiş. Windows 7 %48.91’den %48.43’e gerilerken, Windows 10 %27.63’den %27.99’a yükselmiş. Linux cephesinin bu başarısında önemli yeri olan Chromebook satışlarının etkili olduğu düşünülüyor.11

Google‘ın laptoplarında yani Chromebook‘larda bulunan işletim sistemi Chrome OS’da bir Linux tabanlı bir işletim sistemi. Linux cephesinde ki bu yükseliş sürecek gibi gözüküyor.


Etiketler

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu olan, akıllı telefonlara düşkün, Android gurusu ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta. mobil fotoğrafçılığa da meraklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı