TeknoDiot
     
     
     

Kullanım Alanlarına Göre Paslanmaz Sac Çeşitleri

Kullanım Alanlarına Göre Paslanmaz Sac Çeşitleri

Çok çabuk şekil alabilmeleri, ısıya karşı dayanıklı olmaları ve korozyona direnç göstermeleri sebebi ile paslanmaz saçlar hayatımızın her alanında kullanılırlar. Aynı zamanda çekme ve bükme yeteneklerine sahip olan bu alaşımlar çok küçük parçalar haline getirilerek de kullanılabilir. Örneğin evimizdeki elektrik kablolarında dahi saclar bulunmaktadır. Sıcak su kazanlarında ve evye yapımında da kullanılan bu ürünler uzun yıllar paslanmadan dayanabilirler. İçeriklerindeki elementlerin değiştirilmesi ile paslanmaya dayanıklı hale getirilen bu alaşımlar sürekli su temasının olduğu noktalarda da kullanılırlar. Özellikle köprü ve tünel yapımlarında en önemli malzemelerin başında gelirler. Daha önceleri yurtdışından ithal edilen bu ürünler artık ülkemizde de rahatlıkla üretilebiliyor. Karaca paslanmaz çelik bu ve daha pek çok paslanmaz çelik ürününün en iyi satışını yapan firmalardan bir tanesi.

  • Satineli Paslanmaz Sac

Bu paslanmaz sac çeşitleri korozyon anlamında en dayanıklı bulunan saclardandır. Bu özellikleri sayesinde su ile temasın kaçınılmaz olduğu sektörlerde bolca kullanılır. aynı zamanda hijyenik son derece önemli olduğu ilaç ve gıda sanayisinin de vazgeçilmez malzemelerindendir. Termos ve ısı kazanlarının dipleri için şekillendirilerek kullanılmaları mümkündür. Ayrıca kozmetik, tarımsal ilaçlar, alkol üretimi, ilaç sektörü gibi alanlarda da güvenle kullanılacak sac türlerinin başında yer alırlar.

  • Ostenitik Paslanmaz Sac

Diğer çelik türlerinde bulunan manyetik özelliğin bu sac türünde bulunmaması bazı alanlar için avantaj sağlamaktadır. 304 ve 316 kalite standartlarının içinde yer alan ostenitik paslanmaz sac türleri korozyona karşı mükemmel bir dayanıklılık içindedir. Bu nedenle tıpkı satineli paslanmaz sac türleri gibi gıda ve ilaç sanayinde çok sık kullanılırlar. Nikel oranları yüksek olduğu için de muhteşem bir tokluk oranına sahiptirler. Hatta bu tokluk tavlama işlemi sırasında dahi korunabilir. Ancak sülfür içeren ostenitik paslanmaz saclar daha kolay şekil alma özelliği gösterseler de korozyon dayanıklılıkları daha azdır.

  • Ferritik Paslanmaz Sac

Ferritik paslanmaz sac türleri asla nikel içermezler. Bu nedenle oldukça uygun rakamlara mal edilmeleri ile bilinirler. Özellikle araç egzozlarında ve elektrikli ev aletlerinde çok sık kullanılırlar. İçeriğinde müthiş oranda krom bulunduran bu paslanmaz sac türleri yıllar geçse de korozyona olan mukavemetlerini kaybetmezler. Bu nedenle yoğun yağış alan bölgelerde ve yüksek binalarda çok sık tercih edilirler. Ayrıca haddelenebilir özellikleri sayesinde her alana uygun kullanım şeklini alabilirler. Bunun yanında boyamaya karşı hassasiyet oluşturmuyor olmaları renkli alanlar için tercih edilmelerini de sağlamaktadır.

  • Martenzitik Paslanmaz Sac

Bu sac türleri diğer sac türlerinden farklı olarak yüzde 0,3 oranında krom içermektedirler. Bu nedenle mukavemet açısından diğer sac türlerine göre çok daha başarılıdır. Ayrıca diğer sac türlerinden farklı olarak martenzetik paslanmaz sac türleri manyetik bir yapıya sahiptir. İşlenebilme ve şekillendirilebilme özellikleri olduğu için mobilya ve dekorasyon alanında sık tercih edilirler. Korozyona karşı ostenitik sac türlerine göre daha az dayanıklılık sergileseler de BCT yapıları sayesinde yüzlerce alanda rahatlıkla kullanılabilirler.

  • Dubleks paslanmaz sac

Ostenitik ve ferritik özellikleri bir arada gösteren sac türlerinin genel adıdır. Yüzde 5.5 nikel ve yüzde 22 oranında krom içerirler. Deniz suyu ve tuzlu su ortamlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilirler. Ayrıca çok iyi derecede korozyon dayanıklılıkları ve kaynak yapılabilme eğilimleri içindedirler. Bu nedenle kimya sektöründe ve basınçlı kaplar ile gaz taşınmasında çok rahat kullanılabilirler. Aynı zamanda içeriğindeki yüzde 3 oranındaki molibden miktarı bu sac türlerinin kolay birleştirilmesini ve gerektiğinde boyanasını sağlamaktadır.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Hepsiburada’da %18 KDV İndirimi Başladı!

Buğra Noyan

Galaxy S20 Aksesuar Tedariği Çin’de Corona Virüs Salgınından Dolayı Ertelendi

Buğra Noyan

Web Sitenize Sosyal Medya ile Trafik Çekme Yöntemleri

TeknoDiot Bey

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.