Kendi Ağırlığının 12.600 Katını Kaldırabilen Yapay Kas Yapıldı!

Kendi Ağırlığının 12.600 Katını Kaldırabilen Yapay Kas Yapıldı!

Abone Ol 

Bilim adamları, kendi ağırlığının 12.600 katına kadar yüke dayanıklı yapay kas geliştirdi. Karbon fiber malzemeden oluşan bu kaslar, sağlık biliminin geldiği son nokta olduğu söyleniyor.

Yapabileceklerimiz

En çok korkulan egzersizlerden biri olan şınav, çok basit bir sorunun yanıtını veriyor: Kaslarınız vücut ağırlığınızı kaldıracak kadar güçlü mü? İşte tam da bu sorunun cevabını “hayır” olarak verenler için iyi bir haberimiz var.

Kendi Ağırlığının 12.600 Katını Kaldırabilen Yapay Kas Yapıldı!

Bilgi

Illinois araştırmacıları, kendi ağırlığının 12.600 katına kadar dayanabilen karbon fiber yapay kas geliştirdi. Süper güçlü yapay kasların tüm detaylarını “Smart Materials and Structures” dergisinde yayınlayan araştırmacılar, geliştirilen bu düşük maliyetli yapay kasların robotik ve protez gibi konulara yardımcı olacağını belirtti.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Kendi Ağırlığının 12.600 Katını Kaldırabilen Yapay Kas Yapıldı!

Özellikler

Geliştirilen bu yapay kaslar kendi ağırlığının 12.600 katını taşımakla kalmıyor, aynı zamanda 60 MPa mekanik gerilime dayanabiliyor. 758 J/kg’a kadar iş yapabilen bu kaslar, doğal kaslardan 18 kat daha fazla iş yapabiliyor. Karbon fiber ve polidimetilsiloksandan (Düşük ve yüksek sıcaklık stabilitesine sahip bir madde) oluşan sarmallar halinde bulunan yapay kaslar, naylon ipliklerden yapılanlara göre çok daha güçlü ve hafif.

 

Öz Düşünce

Bizce bu kaslar eğer olurda ucuza satılacak olursa yani insanların alabileceği bir maliyette olacak olursa, işte o zaman dünya çok değişir.. İnsanlar ameliyathanelere akın akın başvuruda bulunur ve belki de büyük bir hastane krizine yol açar belki kim bilir :).. Bizce bu büyük bir buluş. Umarım sizde beğenmişsinizdir. Bu buluşun diğer yaptığımız haberlerdeki buluşlar kadar çok dar bir kitleye hitap edip etmeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Umarız ki bütçemize uygun,(12 taksitle ödenebilir :D) bir tasarım olarak karşımıza ve dahi piyasaya çıkacaktır. Çıkması dileğiyle..

Göz atın:   Dünya Koronavirüse Salgınına Ne Tepki Verdi? (Google Açıkladı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu