Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? | | TeknoDiot.com
arama

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur?

kali linux nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Uğur Aydemir Uğur Aydemir

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Değerli takipçilerimiz bugün sizlere linux araştıran, tam olarak ne olduğunu bilmeyen, aklında sürekli sorular dolaşan takipçilerimize hitap eden bir makale hazırladık. Aklınızda takılan bir soru olduğunda sosyal medya hesaplarımızdan bizlere sorabilirsiniz.

İlk olarak linux nedir onu bilmeliyiz. Kısaca sizlere şu şekilde özetleyebiliriz;
Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.

Linux’ı anladığımıza göre hemen Kali Linux nedir kısaca onuda sizlere özetleyelim;
Kali; Linux tabanlı, CD’den başlatma seçenekli BackTrack yapımcıları tarafından 2013 yılında oluşturulmuş olan bir güvenlik kontrol işletim sistemidir.

Kali Linux’ı da anladık. Peki bu işletim sistemi güvenlik kontrolu yapmak için oluşturulduysa, bu işletim sistemi ile tam olarak neler yapabiliriz diyorsanız onuda sizlere şöyle açıklayalım.
Kali Linux’ın içindeki araçlar sayesinde Ağ güvelik testi, Windows güvenlik testleri, Arduino gibi sistemlerde güvenlik oluşturma ve test etme, Site güvenliği test etme, Sitelerin açıklarını bulma gibi işlemleri yapabilir.

Şimdi asıl olaya geldik. Bu sistemi bilgisayarıma kurma kararı verdim nasıl kurabilirim diyorsanız hemen sizler için anlatmaya başlıyorum. Bu anlatımda aklınızda takılan bir yer olursa yine sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • İlk olarak Kali Linux indirme sitesine giriyoruz. Bu site üzerinde Kali’nin faklı masaüstü sürümlerini göreceksiniz. Ben sizlere full kali kurulumu yapacağımından aşağıda resimde bulunan sürümü indireceğim. Size de bu sürümü tavsiye ediyorum.

  Bu resimde Kali 64 bit yazan yerin hemen yanında bulunan “HTTP” kısmına bastığınızda tarayıcı üzerinden indirme başlayacaktır. İndirme işlemi bittiğinde inen dosyanın uzantının iso olduğundan emin olun.
 • İndirdiğimiz iso uzantılı dosyayı bir CD yada flash belleğe yazdırmamız gerekiyor. Bunu da rufus programını kullanabilirsiniz. Bu programın kullanımı sizlere anlatmıyorum. İnternet üzerinde bir çok anlatım mevcut. flash belleğimizi hazırladıktan sonra diğer adıma hazırız.
 • Ben sizlere laptop üzerine kurulum yaparak anlatacağım. İlk olarak flash belleğimizi bios üzerinden boot ediyoruz. Sonrasında aşağıdaki gibi işlemlerimiz başlıyor.

Adımları dikkatli ve açıklamalarını okumadan yapmamanızı rica ediyorum. Diğer türlü işletim sisteminizde sorunlar çıkabilir.

Flashı boot yaptıktan sonra yukarıdaki ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekrandan “Start installer” seçeneğini seçiyoruz ve sistem kurulumu başlıyor.

Bu adımda ise sistemin dilini seçiyoruz.

Bu adımımızda açıklamada da belirtildiği gibi ülkemizi seçiyoruz ve seçtiğimiz ülkenin konumuna göre saat dilimini ayarlıyor.

Bu adımda ise klavyemizin yazı biçimini seçiyoruz.

Bu adımda flash belleğimizden kurulum bileşenlerini ayırma işlemi yapıyor. Bu ekranda sadece beklemeniz yeterli olacaktır.

Bu ekranda bize bazı bileşenler başka yazılımlara ihtiyaç duyuyor eğer başka bir yazılıma ihtiyaç duyacak bir bileşeniniz varsa takın diyor(bu ekran birden fazla gelebilir evet demeniz yeterli).

Bu adım geldiğinde biraz uzun bekleyebilirsiniz. Sakın paniğe kapanmayın. Sadece ağ yapılandırması yapılabilmesi için ağ donanımlarını tarıyor.

Bu ekranda ağ donanımları bulunuyor. Birincil olarak hangi ağ bileşenini istiyorsanız onu seçin(laptop kurulumu yapanlarda kablosuz ağı seçtiğinizde bazen ağa bağlanmama sorunu oluyor. eğer öyle bir sorun olursa kablolu kurulumu yaptın ve daha sonra yapılandırır dediğinizde sorun çözülüyor).

Ben kablosuz ağ seçtiğim için bu ekranda benden ağa bağlanmamızı istiyor. Hemen bağlanalım.

Bu adımda bağlanacağımız ağın bağlantısının şifreleme türünü istiyor(bu yılda modemlerin çoğunda WPA/WPA2 PSK oluyor).

Bir önceki adımda seçimi yaptıktan sonra şifreyi girmemizi istiyor. Şifreyi girelim ve diğer adıma geçelim.

Şifreyi girdikten sonra bu ekran geliyor ve şifreyi onaylama yapıyor. Bu ekranda beklemeniz yeterli.

Bu ekranda bizden root şifresini belirlememizi istiyor. İstediğiniz bir şifre yapabilirsiniz.

Bu adımda ise işletim sistemimizdeki ağın ismini belirlememizi istiyor.

Bu adımda sistemdeki hard disklerinizi taramasını yapıyor.

Bu ekranda diski yapılandırmamızı istiyor. İstediğiniz seçeneği seçebilirsiniz. Bu ekranda elle seçeneğini seçiyoruz.

Bu ekranda diski birden fazla yapılandırma çeşidi bulunuyor. Ben buradan en üsteki bölümleme yardımcısını seçiyorum(Ben bu ekranı seçtiğimde bir önceki resimdeki ekrana geri yolladı yolladığı için kendim harddiski biçimlendirdim. Örneğin resimde 104.6gb alan var. bu alanın üstüne geldim ve enter ile içine girdim. Diski sildim. Böylece diski sıfırlamış oldum. tek tek yaptığımda ise alttaki sonuç oldu).

Bu ekranda işlemlerimiz bittiğinde en altaki seçeneği seçiyoruz ve değişiklikleri kayıt ediyoruz.

Bu ekranda evet diyoruz ve değişiklikleri kayıt ediyoruz.

Bu ekranda disk bölümleme işlemleri harddisk üzerinde başlıyor.

ve sistem kurulumu başlıyor.

Bu ekrandan sonra önyükleyici ayarları sabit diske kurulmaya başlıyor.

Bu adımda ise artık kurulum yavaş yavaş bitiyor ve genel ayarları yapılandırıyor.

Kurulum bitti. Sağ alt kenardan devam diyoruz. Devam dedikten sonra bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.

Bu ekran geldiğinde biraz bekleyin aşağıdaki ekrana geçecektir.

Bu ekran geldiğinde sadece bekleyin. kendisi donanımları tanımlıyor ve işletim sistemini hazırlıyor.


ve bu ekranı gördüyseniz herşey bitmiş demektir 🙂 Burada kullanıcı adınız roottur. Şifre ise 13.adımda belirlediğimiz şifredir.

Son olarak giriş yaptık ve masa üstümüz geldi.

Bu yazımızı okuduğunuz için siz değerli takipçilerimize teşekkür ederiz. Peki bu sistemi kurduk şimdi nasıl kullanacaz gibi sorular aklınızda takıldı ise en kısa sürede rehberimizin ikinci makalesini paylaşacağız. Sitemizi takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Muhammed Ali Sevinik
  5 ay önce

  Bende bi ara vardı, kullanışlı herkese tavsiye ediyorum.

  3
  yorum beğen
Sosyal Medya’da TeknoDiot