Kağıt Yapımından Kaynaklanan Atıklar Faydalı Kimyasallara Dönüştü

Bir ABD Enerji Bakanlığı laboratuvarı, kağıt atıkları geri dönüştürmek için bir yol buldu.

Onlardan katma değerli faydalı malzemeler elde edebilirsiniz. ABD Enerji Bakanlığı’nın Ames laboratuvarından bir araştırma ekibi, kağıt yapımı atıklarını naylon üretimi için değerli kimyasal öncüllere dönüştürmenin bir yolunu keşfetti.

Diğer yöntemlere kıyasla bu işlem, kullanılan solvent ve tüketilen enerji açısından çok daha çevre dostudur. Ülkenin yetkilileri tarafından onaylanırsa, kağıt hamuru ve kağıt atıkların yakılmasına faydalı bir alternatif haline gelecektir.

Lignin, selüloz ve kağıt endüstrisinin ana atığıdır; ABD yılda yaklaşık 50 milyon ton üretim yapmaktadır. Lignin genellikle ısı üretmek için yakılır, ancak bu işlem çevreye büyük miktarda karbondioksit salar.

Atıklar Faydalı Kimyasallara Dönüşüyor

Laboratuvar araştırmacıları, lignin yaklaşık 200 °C’lik bir sıcaklıkta sulu sodyum hidroksit ile işlendiğinde guaiacol oluştuğunu keşfetti.

Aynı zamanda sert ve yumuşak ağacın kuru damıtma ürünlerinde de bulunuyor. Guaiacol daha sonra, uygun katalizörler kullanılarak daha yumuşak koşullar altında naylon öncül maddelere dönüştürülebilir. Böylece araştırmacılar materyali oluşturmak için iki aşamalı bir süreç buldular.

“Bu süreç, lignini yeni şekillerde kullanmamıza izin veriyor. Örneğin, talep gören yüksek katma değerli kimyasalların üretiminde araştırmacılar, dikkat çekti. “Bu süreci, kalan atığın entegre bir geri dönüşüm tesisinde diğer kimyasallara dönüştürülebildiği düşük enerjili bir yol olarak görüyoruz.”

Göz atın:   Fizikçiler Kuantum Bilgisayarı Kullanarak Zamanı Geri Aldılar
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu