TeknoDiot.com
   
     

Kaçak Akım Rölesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaçak Akım Rölesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Sektörel Haberler Sponsorlu

Elektrik hatlarından çıkan yangınların başlıca nedenleri arasında kaçak akım yer almaktadır.

Kalitesiz malzeme kullanılan hatlar, hattın kapasitesine nazaran daha düşük kapasitede kullanılan malzemeler gibi etkenler ile birlikte dünyada en önemli ölümlü kazalarında başında gelen elektrik sorunları günümüzde de önemini korumaktadır. Bununla birlikte kaçak akımdan korunmamızı sağlayabilecek ekipmanlardan biri olan Kaçak akım rölesi hakkında bilmeniz gereken en önemli noktalar verilmiştir.

Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Öncelikle cevaplanması gereken kaçak akım rölesi nedir sorusudur. Görevi, yalıtım hatasından kaynaklanan hata akımını algılamadır. Algılanan kaçak akım değerlerinin belirlenen değerlerin üzerinde çıkması halinde, bağlı olduğu devreyi direkt olarak keser.

Daha farklı bir ifade ile “Bir elektrik devresine giren akım ile çıkan akım eşit olmak zorundadır. Eğer arada bir fark meydana gelmişse yani sisteme giren akım ile çıkan akım arasında fark varsa devrede kaçak akım var diyebiliriz. Tam bu noktada devrenin faz ve nötr iletkenlerini arasında bir farkta devreyi açan anahtardır.” diyebiliriz.

Özellikleri;

  • 30 mA’da insan koruma,
  • 300 mA’da da yangın koruma işlevi ile çalışır.

Kaçak Akım Rölesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Sektörel Haberler Sponsorlu

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Akım rölesinin içinde toroid içinden geçen ve devreye giren – çıkan akımların birbirine eşitliği üzerinden bir koruma sağlanmaktadır. Kaçak akım rölesi devreye giren ve çıkan akım birbirine eşit değil ise manyetik akı oluşmamaktadır. Devre üzerinde herhangi bir kaçak akım olması durumunda toroid üzerinde akım dengesizliği farkı olacaktır. Kaçak akım rölesinin etrafından algılama sağlanacağından, devre üzerindeki enerji çok kısa sürede kesilecektir.

Kaçak Akım Rölesi Nerelerde Kullanılır?

Elektriğin kaçak akım oluşturması halinde neden olacağı kaçak akım rölesi kullanılarak önlem alınması gerekiyor. Kaçak akım rölesinin çalışma prensibi kapsamında yangın koruma özelliği aktif olacaktır. Elektrik tesisatlarında istenmeyen durumların önlenmesi açısından kullanıma uygun olduğunu söyleyebiliriz. Kaçak akım etkisinden maruz kalınması açısından kaçak akım rölesi olarak tesisatların oluşturulması şarttır. Kullanım alanının her geçen gün yaygınlaşması ile büyük ölçüde avantajlı kullanım mümkün olacaktır.

Sizlerde kaliteli kaçak akım rölesi için Schneider Electric tercih edebilirsiniz.