İşte Elon Musk'ın Başarısının Sırrı! | TeknoDiot.com
arama

İşte Elon Musk’ın Başarısının Sırrı!

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Elon Musk kuşkusuz son yılların en çok konuşulan ismi. Peki Musk, bu kadar farklı işi nasıl bir arada idare edebiliyor? Inc. yazarı Kevin J. Ryan Musk'ın başarısının arkasındaki 6 nedeni yazdı.
     
Tüm Dünyaya İnternet Dağıtmak İçin İlk Adımı Attı!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serhan Durgutlu

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Elon Musk. Peki Musk, bu kadar farklı işi nasıl bir arada idare edebiliyor? Inc. yazarı Kevin J. Ryan Musk’ın başarısının arkasındaki 6 nedeni yazdı..

1- YARATICILIK İÇİN ONLİNE DÜNYADAN UZAK DURUYOR

1- YARATICILIK İÇİN ONLİNE DÜNYADAN UZAK DURUYOR

Elon Musk teknoloji dünyasının en çok konuşulan ismi olsa da yaratıcılığını köreltmemek için e-mail ve mesajlaşma uygulamalarını sadece ihtiyaç duyduğunda kullanıyor. Çalışanları ile irtibatı kesmeyen Elon Musk bu sayede işlerini hızlıca neticelendiriyor ve dış dünyadan etkilenmeden projelerine odaklanabiliyor. Musk bu özelliğini sıklıkla dile getiriyor.


2- ŞİRKET DIŞINDAN KİMSEYLE MESAJLAŞMIYOR

2- ŞİRKET DIŞINDAN KİMSEYLE MESAJLAŞMIYOR

Musk‘a sadece şirketinde çalışan kişiler e-posta gönderebiliyor. Musk‘In dışarıdan gelecek mesajlar ile vakit kaybetmemesi için e-posta adresi korunuyor.


3- AYNI ANDA İKİ İŞ

3- AYNI ANDA İKİ İŞ

Musk, bir iş toplantısındayken başka bir proje ile ilgili gerekli yazışmaları yapması ile de tanınıyor. Aynı anda birden fazla işi halleden Musk, tabiri caizse bir taşla iki kuş vurarak projelerini hayata geçiriyor.


4- 5 DAKİKALIK PLANLAR

4- 5 DAKİKALIK PLANLAR

Musk‘ın günlük planları oldukça sıkı sıkıya planlanıyor. Ajandasında 5’er dakikalık programlara yer verdiği belirtilen Musk, önemli olmadıkça o kişiye veya işe bu süreden fazla vakit ayırmıyor.


5- ÖĞRENME İSTEDİĞİ

5- ÖĞRENME İSTEDİĞİ

Meraklı bir yapısı olduğu bilinen Musk, daha önce yaptığı pek çok konuşmada gençlere bir şeyi anlamak için doğru soruları sormaları telkininde bulunmuştu. Yeni fikirlere veya gündelik problemlere karşı Musk‘ın bu taktiği uyguladığı belirtiliyor.


6- AZ UYKU ÇOK İŞ

6- AZ UYKU ÇOK İŞ

Her gün 6 saatten fazla uyumadığını sıklıkla dile getiren Musk, hafta için yada hafta sonu bu alışkanlığını sürdürüyor ve “az uyku çok iş” mottosu ile onlarca farklı projeyi aynı anda idare edebiliyor.


ELON MUSK NASIL ELON MUSK OLDU?

ELON MUSK NASIL ELON MUSK OLDU?

Peki teknoloji dünyasının son günlerde en çok konuşulan kişilerinden biri olan Elon Musk kimdir? İşte Elon Musk’ın başarı öyküsü…

Güney Afrika asıllı ABD’li mucit ve girişimci olan Elon Musk Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol’un oğlu olarak dünyaya geldi.

Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.

1992‘de, KingstonOntario’daki Queens University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD‘nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı.

Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu

Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk, 1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista‘ya sattı.

Aynı yılın Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal‘i oluşturdu

2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay‘e sattı.

Musk belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX‘i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevine devam ediyor.

SpaceX ISS‘ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

 

Sosyal Medya’da TeknoDiot