ISS’ye Yeni Tuvaletler Gönderilecek (23 Milyon Dolar)

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’e yeni tuvaletler gönderilecektir. Toplam maliyeti ise 23 Milyon dolardır.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yeni tuvaletler gönderecek. Astronotlar, yapı Ay’a ve Mars’a uçuşlarda kullanılmadan önce onları orada test etmelidir.

Tuvalet sistemi 23 milyon dolardır. Resmi olarak Evrensel Atık Yönetim Sistemi (UWMS) olarak bilinen bu sistem, şu anda uzay istasyonunda kullanılan tuvaletten% 65 daha küçük ve% 40 daha hafiftir. Cihaz aynı zamanda daha büyük ekiplere de hizmet verebilir. Tuvalet, 29 Eylül’de Northrop Grumman Cygnus kargo kapsülündeki uzay istasyonuna teslim edilecek.

Uzay istasyonundayken, astronotlar yeni tuvaletin mikro yerçekiminde nasıl çalıştığını test edecekler. NASA’nın Advanced Exploration Systems proje yöneticisi Melissa McKinley düzenlediği basın toplantısında, sistemin uzay istasyonunun 3. düğümündeki mevcut bir tuvaletin yanına kurulacağını söyledi.

Yeni Tuvaletler Gönderilecek

Tuvaletin bu değişikliğini uzun uçuşlara hazırlık için kullanmayı planlıyorlar. Mühendisler, “atık bertarafına yönelik yeni yaklaşımları ve gelecekteki uçuşlarda uzmanların öngördüğü bazı zorlukları” kullandıklarını eklediler. Onlara göre, insan atıkları mikroplarla dolu olduğundan, atıkların toplanması ve depolanması uçuş sırasında temel sorunlardan biri olacak.

Şimdi ISS’nin Amerika bölümünde kullanılan tuvalet, 90’lı yıllarda yeniden geliştirildi. Astronotlar zaten birkaç kez “astronotun oturma pozisyonuna duyarlılıktan” şikayet ettiler, bu da koleksiyon donanımının dışkı ile kazara kirlenmesine neden olabilir. Eski tuvalet de “zayıf kavrama ve kullanım zorluğu” nedeniyle eleştirildi ( Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü tarafından yapılan bir incelemeden ). Yeni tuvalet bu sorunları çözdü.

Yeni sistemin kullanımı daha kolay olacak ve karma cinsiyet gruplarının çalışmalarını kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Tuvalet, idrarın birincil muamelesi için kullanılır, böylece daha sonra uzay aracının devridaim sistemleri kullanılarak güvenli bir şekilde işlenebilir. Yeni tuvalette koltuğun şekli ve hacmi de değiştirildi.

Göz atın:   NASA’nın Tercihi Castrol
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu