TeknoDiot
     
     
     

iPhone X ve iPhone 8 Sağlık Sorunu Oluşturuyor!

iPhone X ve iPhone 8 Sağlık Sorunu Oluşturuyor!

Apple’ın 10.yılına özel tanıttığı iPhone X modeli sağlık sorunları oluşturduğu iddia ediliyor. iPhone X ve iPhone 8’de bulunan Sinyal Genişlik Modülasyonu, kullanıcılarda baş ağrısı ve göz yorgunluğuna neden oluyor.

İlk olarak detaylara geçmeden önce bu bahsettiğimiz “Sinyal Genişlik Modülasyonu” nedir ondan bahsedelim. iPhone X ve iPhone 8 cihazlarında bulunan bir modülasyondur. parlaklık seviyesine bağlı olarak değişen frekanslarda ekranın titremesine neden olan Snyal Genişlik Modülasyonu’nun (PWM) uygulanması nedeniyle bir takım müşterilere baş ağrılarına ve göz yorgunluğuna neden oluyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”9942″]

Bazı kullanıcılar bu sorunlar ile karşılaştıklarını belirtiyorlar. İnternet camiasının popüler mekanı olan Reddit’e yayınlanan ilişkin bir yazıya göre, Apple’a PWM’in kapatılmasına izin vermek için “Erişilebilirlik” ayarlarına bir seçenek eklemek için çağrıda bulundu.

Peki PWM tam olarak nedir ve sağlık sorunlarına neden sebep oluyor?

Öncelikle, sadece birkaç müşterinin baş ağrısı, göz yorgunluğu ve benzeri belirtilerden şikayetçi olduğu söylenebilir, çünkü normal olarak, gözler PWM’in ürettiği ekran titremesini algılamamalıdır.

Kısacası, Sinyal Genişlik Modülasyonu, dijital bir uygulama ile bir analog gerilimi taklit etmek için ortaya çıkıyor ve öncelikle bir ekranın ışığını karartmak için kullanılmaktadır. Sinyal denetleyicileri çoğunlukla akıllı telefonlarda daha küçük ve daha ucuz oldukları için kullanılırlar ve bir analog denetleyicinin sonuçlarını elde etmek için PWM gereklidir.

Titreşim frekansı ölçmek, parlaklığı hesaplamak ve ekranı karartmak için daha karmaşık bir işlemin parçası olarak kullanılır ve insan gözünün fark edememesi beklenir. Bununla birlikte, daha hassas olanlar, titreşmeyi algılarlar ki bu da baş ağrılarına ve göz yorgunluğuna neden olur.

Cihazların parlaklığını otomatik olarak ayarlaması için PWM kullanan tek şirket Apple değil, Samsung Galaxy S serisi ve Google Pixel gibi diğer cihazlarda da benzer sorunlar bildirildi. Ancak Android telefonlarda PWM devre dışı bırakılabiliyor.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Samsung’un Gelecek Katlanabilir Telefonunda Kapaklı Ultra İnce Cam’ı Düşündüğü Bildirildi!

Hüseyin Ceylan

Huawei Mate 30 Pro Özellikleri Belli Oldu

Buğra Noyan

Honor V30, Kasım Ayında 5G Desteği ile Geliyor!

Yusuf Karcılar

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.