TeknoDiot.com
   
     

İnternete %50 Zam Yolda!

İnternete %50 Zam Yolda! İnternet Haberleri Sektörel Haberler Teknoloji Haberleri

TBMM’ye sunulan torba kanun tasarısı ile pek çok alanda alınan vergi miktarı değişme yolunda. İnternet alanında da önemli değişikler söz konusu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün yaptığı açıklama ile kurumlar vergisi, şans oyunlarından alınan vergiler ve Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi pek çok vergide düzenleme yapıldı. Normal vergilerde de düzenleme yapılıp vergilerde artış düzenlendi.

:: Dünyanın En Değerli Markası Belli Oldu!

:: Sony’den Akıllı Telefon Tasarımları İçin Önemli Karar

TBMM’ne sunulan tasarıda cep telefonu görüşmeleri, sabit telefon görüşmeleri ve internet hizmetlerinden alınan Özel İletişim Vergisi ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor. yüzde 5, 15 ve 25 gibi farklı oranlar üzerinden alınan Özel İletişim Vergisi(ÖİV)’nde tek bir oran kullanılacak ve belirli bütün hizmetler yüzde 7.5 oranında vergilendirilecek. Yeni düzenleme ile kullanıcıya yansıtılan ücretler üzerinden KDV ve ÖİV alınmayacak. cep telefonu görüşmelerinden alınan yüzde 25’lik ÖİV ve sabit telefon görüşmelerinden alınan yüzde 15 oranındaki ÖİV yüzde 7.5’e düşürülürken internet hizmetlerinden alınan yüzde 5 oranındaki vergiye ise yüzde 50 zam uygulanacak ve yeni vergi oranı yüzde 7.5 olacak. (Kaynak: DH)

Bir diğer tasarıdan geçecek olan konu ise e-ticaret konusu. E-ticaret ile uğraşan kişi, kurumlar için Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulunması zorunlu hale gelecek.

Kaynak: DH