Tüm Kazaların %34’ü Engellenebilir! Peki Nasıl mı?

İnsansız hava araçları tüm kazaların sadece %34’ünü önleyebilir.

Bu sonuç Karayolu Kaybı Verileri Enstitüsü’nden (IIHS-HLDI) ve Yol Güvenliği Sigortası Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Çalışmalarının sonuçları IIHS web sitesinde yayınlanmaktadır.

Modern otonom sürüş teknolojileri% 100 yolcu güvenliğini garanti edemez. Daha önce olduğu gibi, drone kullanan sürücü, ellerini direksiyonda tutmaya ve gözlerini yoldan ayırmamaya dikkat etmelidir.

Araştırmacılar tüm trafik kazalarını analiz ettiler ve 5.000 kaza örneğinden bir sınıflandırma yaptılar. Otomatik kontrole sahip otomobillerin, dikkat dağınıklığı, görüş bozukluğu veya uyuşturucu veya alkol kullanımı nedeniyle sağlık durumunun iyi olmamasına rağmen, bu 5.000 arızanın %10’una neden olduğu ortaya çıktı.

Tüm Kazaların %34'ü Engellenebilir! Peki Nasıl mı?

Toplam kaza sayısının %40’ı, özellikle hız veya yasa dışı dönüşlerle ilişkili olanların yanı sıra sürücülerin kasıtlı eylemleriyle ilgili yanlış kararların kabulü ile ilişkilidir. Buna ek olarak, sürücülerin bir yaya veya başka bir aracın ne yapacağını yanlışlıkla tahmin etmeleri ve aşırı tazminat veya yanlış kaçırma gibi mekanik özelliklerle ilgili sorunlar var.

IIHS uzmanlarına göre, otonom araçların ideal bir çevre algısından daha fazlasına ihtiyacı var, kendi deneyimlerine dayanarak karar veren sürücülerden, yani bugün öngörülmekten uzak olan insan faktörünü tahmin etmekten daha iyi olmalılar.

Tüm Kazaların %34'ü Engellenebilir! Peki Nasıl mı?

Göz atın:   En İyi Android Emülatörü Hangisidir?
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu