İnsanların Linux Kullanması İçin 5 Neden - TeknoDiot.com

İnsanların Linux Kullanması İçin 5 Neden

Linux kullanmanız için 5 nedeni ve bu nedenlerin açıklamalarını sizlere paylaşıyoruz. Unutmayın Linux özgürlüktür.

Hepimizin bildiği gibi çoğu insan bilgisayar deneyimini ilk olarak Windows yüklü bilgisayarlarda yapmıştır. Bunun sebebi ise öğreniminin çok kolay olması ve kullanıcı kitlesinin fazla olmasıdır. Artık Windows kullanmaktan sıkıldıysanız sizlere Linux’a geçmeniz 5 temel nedeni açıklamaları ile makalemizde paylaştık.

  • Tamamen Ücretsiz!

Linux işletim sistemi ilk gününden itibaren ücretsiz olarak kullanıcılara sunuldu. Ücretsiz şeylerin ülkemizde çok sevilmesi ve kullanıldığını hepimiz biliyorum ama bu olay Linux için geçerliliğini yitirmiş.

  • Güncelleme Yapmak Çok Basit

Windows başta olmak üzere yerli yersiz gelen güncellemelerin ve ne işe yaradığınız bilmediğimiz güncellemeler sonrası gelen uygulamalardan artık bıktığınızı biliyoruz. Linux ile bu olay ortadan kalkıyor. Güncelleme yapmakta basit, güncelleme ile nelerin geldiğini anlamakta basit. Linux’ta bulunun diğer bir özellik ise gelen güncellemelerin içindeki paketleri istediğiniz gibi seçerek yükleyebilmenizdir.

  • Diğer İşletim Sistemlerine Göre Çok Güvenli

Windows, Mac OS gibi işletim sistemlerinde de güvenlik olduğu kadar iyidir. Fakat daha güvenli hale getirmek için işin içine para giriyor. Hangi ücretsiz anti virüs programı bir yerden sonra ücret istemiyor? Hangi program bir zaman sonra lisansınız bitti demiyor 🙁 Linux ile bu sorun ortadan kalıyor. Size çoğu gelişmiş güvenliği ücretsiz sunuyor ve bunun için ekstradan bilgisayarınız kaynaklarını tüketmiyor.

  • İstediğiniz Gibi Şekillendirin

Linux dağıtımlarını lego parçalarına benzetebiliriz. İstediğiniz gibi şekil verebilir ve istediğiniz kadar üstünde değişiklik yapabilirsiniz. Tamamen sizin hayalinize kalmış bulunmakta.

  • Hafif!

Windows işletim sistemi gibi bilgisayarınızın sınırlarını zorlayacak bir işletim sistemi değildir.

Şimdi sıra sizde, Size uygun olan Linux dağıtımını bulun ve hemen kullanmaya başlayın. İşletim sistemleri arasındaki farkı en kısa sürede göreceğinizi biliyoruz.

Göz atın:   SUDO'da Kritik Güvenlik Açığı

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu