İklim Değişikliğini Tahmin Etmek İçin Matematiksel Model Geliştirildi

Bilim insanları iklim değişikliğini tahmin etmek için matematiksel bir model icat ettiler.

Ortaya çıkan çalışma, Reading Üniversitesi’nden Profesör Valerio Lucarini ve Paris’teki Graduate School’dan meslektaşı Profesör Michael Gil ve ayrıca California Üniversitesi, ABD personeli ile işbirliği içinde yürütülmüştür.

Araştırmacılar iklim değişikliğini öngörecek bir matematik modeli derlediler. Çalışmayla ilgili bilgiler Modern Fizik İncelemeleri’nde yayınlanmaktadır.

Yeni gelişme, antropojenik sera gazı emisyonlarının ve eriyen deniz buzu veya geri dönüşümsüz sıcaklık değişimleri gibi doğal olayların en uç sonuçlarını daha doğru bir şekilde tahmin etmeyi mümkün kılacak.

Matematiksel Modem Bu Sefer İklimde Kullanılacak

Çalışma yazarlarına göre, mevcut modellerle ilgili en büyük problem, çoğu yüksek çözünürlüklü iklim hesaplamalarında kullanılan matematiksel metodolojiye dayanmalarıdır. Bununla birlikte, öngörülerinde deterministik kaotik davranış faktörünü dahil edemezler. 

Kaotik davranış, bulut oluşumu, biriktirme, ayrışma, okyanus akıntıları, rüzgar yapıları, nem, fotosentez ve diğerleri gibi çeşitli fiziksel, kimyasal, jeolojik ve biyolojik süreçlerin doğasında vardır.

Yazarlar, çalışmalarının, tahmin ve gözlemleriyle klimatologlara ve klimatolojik topluluğa yardımcı olacağını umuyorlar.

Göz atın:   UFO ile Çarpışan Uçak!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu