İklim Değişikliği, Matematiksel Modelle Tahmin Edilecek - TeknoDiot.com

İklim Değişikliğini Tahmin Etmek İçin Matematiksel Model Geliştirildi


Bilim insanları iklim değişikliğini tahmin etmek için matematiksel bir model icat ettiler.

Ortaya çıkan çalışma, Reading Üniversitesi’nden Profesör Valerio Lucarini ve Paris’teki Graduate School’dan meslektaşı Profesör Michael Gil ve ayrıca California Üniversitesi, ABD personeli ile işbirliği içinde yürütülmüştür.

Araştırmacılar iklim değişikliğini öngörecek bir matematik modeli derlediler. Çalışmayla ilgili bilgiler Modern Fizik İncelemeleri’nde yayınlanmaktadır.

Yeni gelişme, antropojenik sera gazı emisyonlarının ve eriyen deniz buzu veya geri dönüşümsüz sıcaklık değişimleri gibi doğal olayların en uç sonuçlarını daha doğru bir şekilde tahmin etmeyi mümkün kılacak.

Matematiksel Modem Bu Sefer İklimde Kullanılacak

Çalışma yazarlarına göre, mevcut modellerle ilgili en büyük problem, çoğu yüksek çözünürlüklü iklim hesaplamalarında kullanılan matematiksel metodolojiye dayanmalarıdır. Bununla birlikte, öngörülerinde deterministik kaotik davranış faktörünü dahil edemezler. 

Kaotik davranış, bulut oluşumu, biriktirme, ayrışma, okyanus akıntıları, rüzgar yapıları, nem, fotosentez ve diğerleri gibi çeşitli fiziksel, kimyasal, jeolojik ve biyolojik süreçlerin doğasında vardır.

Yazarlar, çalışmalarının, tahmin ve gözlemleriyle klimatologlara ve klimatolojik topluluğa yardımcı olacağını umuyorlar.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu