İklim Değişikliği Teleskopların Bile Görüşünü Bozuyor - TeknoDiot.com

İklim Değişikliği En Güçlü Teleskopların Bile Görüşünü Bozuyor

İklim Değişikliği Astronomi İçin Atmosferi Daha Kötü Hale Getiriyor

Abone Ol 
Logitech G Çekiliş

Modern astronomik teleskoplar olağanüstü derecede güçlüdür. Ve onları daha güçlü hale getirmeye devam ediliyor.

Almanya’daki araştırmacılar, iklim değişikliğinin dünyanın dört bir yanındaki teleskopların performansını düşürdüğünü keşfettiler. Bu, gökbilimcilerin nesneleri şimdiki gibi aynı ayrıntıda gözlemleyemeyecekleri gerçeğine yol açabilir.

Önümüzdeki yıllarda ilk ışığı gören Son Derece Büyük Teleskop ve Dev Macellan Teleskobu gibi teleskoplarla , astronomik gözlem gücümüz her zamankinden daha büyük olacak.

Bilim adamları, modern teleskopların inanılmaz derecede güçlü olduğunu ve mühendislerin onları geliştirmeye devam ettiğini açıkladı

Örneğin, Extremely Large Telescope (ELT) ve Giant Magellan Telescope (GMT) gibi cihazlar, uzayı çok detaylı bir şekilde gözlemlemeyi mümkün kılmıştır. Bununla birlikte, Almanya’daki Max Planck Astronomi Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin astronomik gözlemevlerinin kapasitesini sınırlayabileceğini belirtiyor.

Durum Kötüye Gidiyor

Modern astronomik gözlemevlerinin gözlem gücünün çoğu, teknolojideki ilerlemelerin, özellikle de parçalı aynaların ve uyarlanabilir optiğin geliştirilmesinin sonucudur. Ayrıca lokasyonları, teknoloji için en iyi çevre koşullarını sağlayacak şekilde seçilmiştir.

Logitech G Çekiliş

Çoğu yüksek güçlü teleskop için sıcaklık kritiktir. Birincil aynalar, gözleme başlamak için alacakaranlıkta açılan dev kubbelerin içine yerleştirilmiştir. Kubbenin içindeki sıcaklık izlenir – gözlem anındaki sıcaklığa karşılık gelir.

Rakım, atmosferik türbülans ve atmosferik su içeriği, nerede inşa edileceğine karar verirken önemli hususlardır. Dünyanın en güçlü teleskopları çoğunlukla Hawaii’deki Mauna Kea’da ve yüksek rakımlı Şili çölündeki Atacama’da kümelenmiştir. Her iki konum da mükemmel görüş koşulları sağlar.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu