Holografik Bir Drone Kontrol Sistemi Ortaya Çıktı

Araştırmacılar, holografik bir drone kontrol sistemini ortaya çıkardı. Birinci şahıs videodan daha verimlidir ve daha az veri gerektirir.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları, droneları kontrol etmek için yeni bir arayüz sundu.

Gerçek zamanlı olarak 3B arazi haritaları oluşturmak için holografik artırılmış gerçeklik donanımı kullanır. Onlara odaklanan dronelar, yalnızca uçmaları gereken hedefi belirtebilirler. Gerisini kendileri yapacaklar.

Holografik arayüz, Microsoft HoloLens kulaklık ile çalışır. Herhangi bir açıdan görüntülenebilen bir harita biçiminde artırılmış gerçeklik içeriği oluşturur. Sistem ayrıca dronun yöneldiği yükseklik ve derinlik hissini de iletir. HoloLens daha sonra drona komutlar göndererek bir sonraki hedefini holografik bir haritada tanımlar. Otonom drone, 3B haritayı seyahat ederken güncelleyerek konuma uçar.

Hong Kong Üniversitesi ekibinin, insansız hava aracı için kontrol sistemini tamamlaması gerekiyor. Başlangıçta, drone verileri test alanı içinde Wi-Fi kullanılarak iletiliyordu ve hücresel iletişim bilgileri gecikmeli olarak iletiyordu. Araştırmacılar ayrıca şu ana kadar yönetim modelinin “çok sınırlı bir alanda çalıştığını” belirtti. Vakalardan birinde, drone irtifa verilerini geç yükledi ve düştü.

Ancak bilim adamları, 3B harita verilerinin birinci şahıs videodan daha etkili gezginler olacağından eminler. Ayrıca uzun uçuşlarda cihazlar altı kat daha az veriye ihtiyaç duyarken kaliteleri değişmeyecek. Ekip, gelecekte trafiği daha da azaltmak için her iki akışı da birleştirmek istiyor.

Göz atın:   Türksat 4A Uydu Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu