Bir Ülke Daha TikTok ve Birçok Uygulamayı Daha Engelledi

Hintli yetkililer WeChat, TikTok ve diğer onlarca Çin uygulamasını engelledi.

Medya bu yasağı iki ülke sınırında meydana gelen askeri bir çatışmaya bağlıyor. Hindistan hükümeti Çin’de geliştirilen Tiktok’un da içinde bulunduğu 59 uygulamayı yasakladı. 

Yetkililer, başvuruların “Hindistan’ın egemenliğine ve bütünlüğüne, ülkenin savunmasına, devlet ve kamu düzeninin güvenliğine zarar veren faaliyetlerde bulunduğunu” açıkladı. Onlara göre, vatandaşların verilerinin tehlikede olduğu ve yanlış ellere aktarıldığı konusunda birçok rapor aldılar.

TikTok, Club Factory, UC Browser uygulamaları ayda yaklaşık 500 milyon kullanıcı tarafından kullanıldı. Mayıs 2020’deki 59 uygulamanın 27’si, Android cihazlarda en popüler yüze dahil edildi.

Çin ve Hindistan gerilimi sürüyor

Bir Ülke Daha TikTok ve Birçok Uygulamayı Daha Engelledi

Hindistan’dan gazeteciler henüz bu yasağın neye yol açacağını bulamadılar. Şimdiye kadar, 59 uygulamanın tümü Google Play ve App Store’da bulunabilir. Bununla birlikte, araştırma şirketi Convergence Catalyst’in analisti Jayant Koll, “beklenmedik” olduğunu ve birçoğu Hindistan’ı en büyük pazarı olarak gören Çin şirketleri üzerinde büyük bir etkisi olacağını söyledi. Bu uygulamaların yasaklanmasının, bu sitelerde ürün tanıtan yerli işletmelere de zarar vereceğini kaydetti.

Daha önce Çin ve Hindistan ordusu arasında Ladakh’taki Galvan vadisinde sınırda bir çatışma olduğu biliniyordu. Hindistan tarafından yaklaşık 20 kişi öldü, PRC ordusu arasında 43 çalışan yaralandı.

Göz atın:   Kullanıcıya Her Şeyi Sunan Kulaklık: Logitech G635 İnceleme
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu