Hidrojenle Çalışan Yolcu Uçağı ilk Uçuşu Gerçekleştirdi - TeknoDiot.com

Hidrojenle Çalışan Yolcu Uçağı ilk Uçuşu Gerçekleştirdi

Abone Ol 

Altı koltuklu Piper M350 hidrojen yakıt hücreli uçak ilk uçuşunu gerçekleştiriyor. Uçak taksi, kalkış, tam uçuş ve iniş sırasında herhangi bir sorun yaşamadı.

takipçi satın al
takipçi satın al

Hidrojen yakıt hücreli bir yolcu uçağı ilk uçuşunu gerçekleştiriyor. ZeroAvia’nın, elektrik üretmek için hidrojen ve oksijeni birleştiren bir cihazla güçlendirilen altı koltuklu Piper M, havalanmayı başardı, tam bir uçuş döngüsünü tamamladı ve güvenli bir şekilde indi.

ZeroAvia’nın da belirttiği gibi, bu uçuş “dünyada ticari uçaklarda hidrojen yakıt hücrelerini kullanan ilk uçuş” oldu. Bununla birlikte, muhabirler, şirketler yolcu uçaklarını hidrojen yakıt hücrelerinde test ettiklerinde birkaç benzer örnek daha bulabildiler.

Örneğin 2016 yılında dört yolcu taşıyabilen HY4 uçağı ilk resmi uçuşunu Almanya’daki Stuttgart havalimanından yaptı. HY4, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından “endüstri ve araştırma ortakları” ile birlikte geliştirildi.

ZeroAvia uçuşu, şirketin Londra’dan 80 kilometre uzaklıktaki İngiltere, Cranfield Havalimanı’ndaki araştırma sahasında uçtu. Havaalanı Cranfield Üniversitesi’ne aittir.

ZeroAvia, “Bazı deneysel uçaklar, güç kaynağı olarak hidrojen yakıt hücrelerini kullanarak uçarken, bu ticari uçağın boyutu, yakında çevre dostu ticari uçuşlar başlatabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Projenin bir sonraki aşaması, İskoçya’nın kuzey kıyılarındaki sularda bulunan bir takımada olan Orkney Adaları’ndan 550 km’lik bir uçuş olacak. Uçakta ayrıca hidrojen yakıt hücreleri kullanılacak. Belki de deney 2020’nin sonundan önce gerçekleşecek.

Göz atın:   Bu Hafta A101’e Gelecek Teknoloji Ürünleri

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
teknodiot youtube
Oyuncu Ekipman İnceleme Videolarını Kaçırmayın!
Oyuncu Ekipman İnceleme
Videoları!
ABONE OL