«
Hem İhtiyaç, Hem Moda: Çantalar! Sektörel Haberler Sponsorlu

İstisnasız hepimizin kullandığı ve kullanmaya devam edeceği çantalar, gerek okul yaşamı, gerek iş hayatı, gerekse de sosyal yaşamda hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Kişisel eşya ve araç gereçlerin taşınması için kullandığımız çanta modelleri arasında en yaygın olanı sırt çantalarıdır. Okul çantaları, sırt çantaların içerisinde en çok kullanılan çeşit olsa da, iş dünyasında genellikle el çantaları ya da postacı çantası diye isimlendirdiğimiz tek omuz çantalar kullanılmaktadır. Çanta kullanmak, günümüzde bir ihtiyaçtan çok, tarzımızı yansıtabildiğimiz bir moda aracına dönüşmüştür. Bu bağlamda binlerce üretici, artık ürettiği ürünlerin kullanışlılığı ve malzeme kalitesi kadar, tasarımına ve tarzına da dikkat ediyor. Milyarlarca dolarlık bir sektör haline gelen çanta sektörünü daha yakından tanıyalım.

Çantanın Tarihi

Modern anlamda ilk insanlarla birlikte ortaya çıkan çanta, ilk zamanlardan beri çeşitli deriler, kumaşlar ve bezlerden üretilmiştir. Avcı toplayıcı atalarımızın çeşitli eşyalarını taşımak için icat ettiği bu araç, günümüzde eşya taşıma ve muhafaza etme ihtiyaçlarının dışında, moda alanında da fazlaca kullanılıyor. Her bütçeye hitap etmekle birlikte, piyasada, on binlerce lira bedellerle çantalar bulmak da mümkündür. On binlerce yıldır hayatımızda olan bu taşıma aracı, günümüzde birçok farklı form ve biçimde karşılıyor bizleri. El çantası, makyaj çantası, evrak çantası olarak kullanılan çanta çeşitleri ile birlikte, seyahat severlerin vazgeçilmezi bavul ve valizler de en çok tercih edilen çanta çeşitleri arasında yer alıyor. İş hayatında önemli bir yer tutan evrak çantaları, genellikle deri olarak, tek omuz çantalar olarak tercih ediliyor. Valiz seçiminde önemli olan, tekerleklerin iki yönlü dönmesi ve garanti süresidir. Kullanım alanına göre en ağır çantalar olan valizlerin taşınma esnasında sağlanan kolaylık ve uzun ömürlü bir kullanım sunması gerekir. Çoğu çanta üreticisi, 10 yıla kadar uzun garanti süreleriyle tüketiciye ulaşıyor.

Yüksek sektörel rekabeti ve hammaddelere ulaşmanın çok kolay olduğu günümüzde, her bütçe ve zevke göre çanta çeşidini bulmanız mümkün. Her alanda olduğu gibi, çanta alışverişinde de e-ticaret firmalarının pasta payı günden güne büyümekte. Tüm bu olumlu gelişmelerle birlikte, oturduğumuz yerden, istediğimiz çantayı sipariş edip tarzımızı yansıtmak da tamamen bize kalmış…

 


Bir Cevap Yaz

Buğra Noyan Hakkında

Buğra Noyan

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu olan, akıllı telefonlara düşkün, Android gurusu ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta. mobil fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *