Google’ın Android Oto Sürümü Asistana Odaklanıyor!

Google, sürücülerin kullanımını daha kolay ve güvenli hale getirmeyi amaçlayan, araç içi platformu Android Auto’nun güncellenmiş bir sürümünü kullanıma sunmaya başladı.

Google I / O 2019’da ilk kez piyasaya sürülen sürüm karanlık bir temaya, yeni yazı tiplerine ve renk vurgularına, Google’ın sanal asistanıyla daha fazla iletişim kurma imkanlarına ve araçlarda daha yaygın hale gelen daha geniş ekranlara sığabilme özelliğine sahip.

2015 yılında başlatılan Android Auto, bir işletim sistemi değil. İşletim sisteminin üzerine oturan ve bir akıllı telefonun görünümünü ve hissini aracın merkezi ekranına getiren ikincil bir arayüz veya HMI katmanıdır. Rakip olarak Apple, aynı yıl kendi araç içi platformu Apple CarPlay’i tanıttı.

Bir zamanlar Android Auto ya da Apple CarPlay’i araçlara entegre etmekte tereddüt eden otomobil üreticileri ortaya çıktı. Android Auto ürün müdürü Rod Lopez’e göre, bugün Android Auto, 50 farklı markanın 500’den fazla otomobil modeline hizmet vermekte.

Android Auto destekli araç sahipleri önümüzdeki haftalarda yeni tasarımı görmeye başlayacak. Ancak, arabaları Android Auto ile uyumlu olmasa bile, kullanıcıların platforma erişmelerini sağlayan bir akıllı telefon uygulaması olan Android Auto’nun bağımsız sürümünde güncelleme yapılmayacak. Google, bağımsız telefon uygulamasını Android Auto’dan Yardımcısı’nın yeni sürüş moduna “geliştirmeyi” planladığını açıkladı.

Bu arada, araç içi sürüm bazı önemli değişikliklere, özellikle de sürücülerin seslerini kullanmalarına kullanmalarına, Android Auto ile etkileşime girme konusunda daha fazla fırsat sunuyor. Kullanıcılar Android Auto’da Google Asistan rozetini görecekler, dokunduklarında takvimleri hakkında bilgi verecekler veya hava durumu raporunu veya haberleri okuyacaklar.Google'ın Android Oto Sürümü Asistana Odaklanıyor!

Diğer yeni özellikler!

kullanıcıların en sevdikleri uygulamalara daha az dokunuşla erişmelerini sağlamak için tasarlanmış yeni bir uygulama başlatıcısı içermektedir. Ekranın sol alt köşesindeki bir düğme bu özelliği başlatıyor. Dağıtıldıktan sonra, kullanıcılar en sık kullanılanlar üst sırada yer alan uygulama simgelerini görür.

Android Auto, belki de platformda en sık kullanılan özellik olan gezinti özelliğini geliştirdi. Şimdi, gezinti çubuğu ekranın altında oturur ve kullanıcıların birden fazla uygulamayı yönetmesine izin verir. Bu gelişme, kullanıcıların Spotify’ı dinlerken bir çıkışı veya caddeyi kaçırmayacakları anlamına gelir.

Navigasyon özelliği, sürücü Android Auto ile bağlandığında açılır. Telefonda bir rota zaten sıraya alınmışsa, Android Auto talimatları otomatik olarak doldurur.

Bu son sürüm aynı zamanda son çağrıları, mesajları ve uyarıları barındıran sağ alt köşede bulunan yeni bir bildirim düğmesine sahiptir. Sürücüler, Google Asistan’ın arama yapmasına, mesaj göndermesine ve bildirimleri okumasına yardımcı olması için mikrofon düğmesine dokunabilir veya “Hey Google” diyebilir.

Google, Linux’ta çalışan açık kaynaklı mobil işletim sisteminden sonra modellenen Android Automotive OS adlı bir işletim sistemi de geliştirilmiştir. Akıllı telefonlar ve tabletler çalıştırmak yerine, Google bunu arabalarda kullanılabilecek şekilde değiştirdi. Volvo’nun bağımsız elektrikli otomobil markası Polestar, Android Automotive OS tarafından desteklenen bir bilgi-eğlence sistemine sahip olan yeni bir araç olan Polestar 2’yi üretecek.

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu