TeknoDiot
     
     
     

Google Play Store’da Çocuklara Yönelik Uygulamalarda +18 Reklamlar

Google Play Store'da Çocuklara Yönelik Uygulamalarda +18 Reklamlar

Google Play Store’da bir malware’in (kötücül yazılım) çoğu çocuklara yönelik 60’tan fazla uygulamayı etkileyerek +18 reklamları gösterdiği ortaya çıktı.

Etkilenen uygulamaların üç milyondan fazla kez indirildiği açıklanırken, malware’in sahte güvenlik programlarını ve bazı pahalı hizmetlere üye olunmasını teşvik ettiği de kaydedildi. Google, etkilenen tüm uygulamaların Play Store‘dan çıkartıldığını duyurdu.

Xiaomi’den Mi 6X Modeli Geliyor!

“AdultSwine” adı verilen malware CheckPoint Yazılım’ın araştırmacıları tarafından keşfedildi. Etkilenenler arasında, özellikle çocuklar arasında çok popüler olan Minecraft oyunu ve çok bilinen Disney karakterleriyle geliştirilen uygulamalar olduğu bildirildi. Araştırmacılar, uygulamalarla birlikte, +18 reklamları ve kurbanlara sahte güvenlik programlarına ve pahalı hizmetlere üye olmaya teşvik eden bir reklam altyapısı bulunduğunu da söyledi.Google Play Store'da Çocuklara Yönelik Uygulamalarda +18 Reklamlar

Duygusal ve mali zarar

Google store’da etkilenen uygulamalara yapılan yorumlarda, istenmeyen reklamlara karşı uyarı yapan kullanıcılar da vardı. CheckPoint, Adult Swine’ın hem duygusal hem de maddi zarar veren bir malware olduğunu belirtti. Google ise yayımladığı açıklamada, etkilenen uygulamaların Play Store’dan kaldırıldığını ve yazılımı geliştirenlerin hesaplarının kapatıldığını belirtti. Şirket, uygulamaları indirenlere uyarı mesajları gideceğini de belirtti.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Aralık Ayında Netflix Türkiye’de Neler Var?

Buğra Noyan

Kingston, Yeni Nesil NVMe SSD Modeli KC2500’ü Tanıttı

Buğra Noyan

YouTube Web Tabanlı TV Arayüzünü Bitiriyor!

Yusuf Karcılar

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.