Play Store’da 13 Zararlı Uygulama Tespit Edildi!

Google Play Store’da 13 Zararlı Uygulama Tespit Edildi!

Abone Ol 

Android’in dünyadaki en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu da bu işletim sistemini kötü amaçlı saldırganlar için büyük bir kazanç kapısı haline getiriyor.

takipçi satın al
takipçi satın al

ESET firmasından IT güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, geçtiğimiz günlerde Play Store üzerinde 13 adet sürüş oyununda kötü amaçlı yazılım tespit etti.

Daha kötü olan kısım ise, bu uygulamaların yarım milyon kullanıcı tarafından (yaklaşık 560,000 kullanıcı) yüklenmiş olması. Stefanko’ya göre bu uygulamalar Luiz O Pinto adında bir geliştirici tarafından geliştirildi. Yükleme sonrasında kullanıcıların cihazlarına oyun olmayan ve cihazları yorabilecek farklı uygulamalar kurmak üzere kodlandığı tespit edildi. Kullanıcıları kandırmak amacıyla da simgeleri gizlenecekti.

Son yıllarda cryptocurrency (dijital para) madenciliği için pek çok kötü amaçlı yazılım bilgisayar, telefon gibi cihazlarımızı hedef alır hale geldi. Stefanko bu uygulamaların nasıl bir kötü amaçlı yazılım içerdiğini tespit edemedi ancak, masum gözüken reklamların sıkça bulunduğu uygulamalar için de bu durumun geçerli olabileceğini düşünüyor.

[sp-related style=”dark” id=”31224″]

Google Play Store’da 13 Zararlı Uygulama Tespit Edildi!

Söz konusu uygulamaların VirusTotal sonuçlarına bakıldığında, en az 15 üst düzey antivirüs tarafından bu uygulamalarda trojan tespit edildi. Kaspersky’ın tarama sonuçları incelendiğinde, ana amacı para kazanmak olan bir reklam zararlısı “HEUR:Trojan.AndroidOS.Piom.yqm” görülüyor.

Kötü amaçlı bu yazılımlar, kullanıcıya farklı uygulama yükletmek dahil olmak üzere reklam göstermek için pek çok yola başvurur. Bu Trojanlar, root iznine sahip olarak kök dizinine de kendilerini kopyalayabilir.
Kaspersky

İyi haber ise, Stefanko’nun bu uygulamaları Google’a bildirmesi üzerine pazartesi günü Play Store’dan tamamen kaldırıldılar. Kötü haber ise, Google Play Store’un bu tarz uygulamalara hala açık olması.

Herhangi bir Android uygulaması indirmek üzereyseniz, kullanıcı incelemelerini ve değerlendirmelerini gözden geçirin. Cihazınızı güncel tutun ve belirli periyotlar ile cihazınızı anti malware yazılımlar ile taratmaya özen gösterin.

Göz atın:   Google'dan Yine Bir Darbe! Huawei, Android Q Programından Çıkarıldı!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
çekiliş
Gametech Oyuncu Ekipman Çekilişi Başladı!
Oyuncu Ekipman Çekilişi Başladı!
TIKLA, KATIL!