Google Link Kısaltma Servisi Kapanıyor! (Goo.gl)

Google link kısaltma servisini kapatıyor. Google, URL kısaltma hizmeti Goo.gl web adresini kapatma kararı aldı. Ani bir karar alan Google’ın neden kapattığını sizlere aktaralım.

Dünyanın en önemli şirketlerinden biri olan Google’ın bir çok alanda servisleri bulunuyor. Bunlardan biri de internet kullanıcılarının en çok kullandığı URL link kısaltma servisi Goo.gl ‘in artık fişini çekiyor. Goo.gl. 2009 yılından bu yara kullanıcıların tercih ettiği ve uzun adresleri kısaltmak için kullandığı bir platform olan Goo.gl adresinde hizmet veren platform nisan ayından itibaren kapanıyor. Resmi açıklamaya göre 13 Nisan tarihinden itibaren kullanıma kapatılıyor.

Google Link Kısaltma Servisi Kapanıyor! (Goo.gl)

Goo.gl’yi kullanan kişiler 13 Nisan tarihine kadar URL kısaltması yapabilecek. Ancak bu tarihten sonra site açık olacak fakat URL kısaltması yapılamayacak. 13 Nisan öncesi linkleri kısaltanlar, Goo.gl üzerinden ürettikleri kısaltmalara 30 Mart 2019 tarihine kadar erişebilecekler. Sitenin tamamen kapatılması ise 30 Mart 2019’dan sonra olacak. Bu tarihten sonra kısaltmalara erişim mümkün olmayacak.

[ilgiliicerik icerik_id=”14392″]

Firebase Dynamic Links adını verdiği yeni hizmet aynen Goo.gl‘de olduğu gibi temelde bir link kısaltma servisi. Ancak çok daha akıllı ve detaylı olan yeni servis yine ücretsiz olarak kullanılabilecek. Android ya da iOS işletim sistemi fark etmeksizin ilgili uygulamayı (tabi o cihazda yüklü ise) açabiliyor. Uygulama ilgili cihazda yüklü değilse kısayola tıklandığında o uygulamayı yükleme imkanı da sunuluyor. FDL üzerinde kısayol üretirken linke tıklandığında açılan cihazda ne gibi aksiyon alınacağı da belirlenebiliyor. Örneğin ilgili uygulama yoksa farklı bir yöntem izlenmesi de programlanabiliyor. Resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Göz atın:   Windows 10'da Ekrana Cetvel Ekleme Nasıl Yapılır?
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu