Google Chrome’u İkiye Katlayan Tarayıcı: Firefox Quantum

Ülkemizde belli başlı kullananı bulunan Firefox tarayıcısı bir başka bu sefer. Mozilla, Firefox Quantum ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

Mozilla, söz verdiği tarihte yeni nesil Firefox Quantum internet tarayıcısını indirmeye sundu. Ancak o sizin bildiğiniz Firefox tarayıcısına artık benzemiyor. Firefox Quantum, MacOS, Linux ve Windows için indirilebilir bir durumda. Firefox, Android ve iOS platformlarında da güncellemeye giderek performanslarına performans kattı.

Firefox 56’nın üzerine kurulan 57. sürüm Quantum, firmanın verdiği bilgiye göre en büyük rakibine ciddi bir fark atıyor. Google Chrome’dan iki kat daha hızlı olduğu söylenen tarayıcı, aynı zamanda yüzde 30 daha az RAM harcıyor. Hem hız olarak hemde RAM kullanımı olarak Google Chrome’dan daha iyi olduğu kesin. Google Chrome kullanıcılarından çalacak gibi görünmekte.

Photon adı verilen yeni tasarımıyla görünür akıcılığı da arttırılan Firefox Quantum, yüksek çözünürlüklü ekranlarda daha güzel görünüyor. Eski Firefox’dan eser yok diyebiliriz. İnsanın geçesi ve kullanası gelmekte. Firefox her zaman diğer tarayıcılara karşı biraz daha karışık ve tasarım anlamında eskiydi ancak Mozilla bu işi bu sefer yapmış! Firefox Quantum’u PC’nize indirmek için tıklayın.

https://teknodiot.com/vestele-odul-yagmuru-5895.html

Google Chrome'u İkiye Katlayan Tarayıcı: Firefox Quantum

Mozilla Türkiye‘de yer alan açıklamaya göre bu performans şuradan geliyor;

“Firefox yakın zaman dek tek bir işlemci çekirdeği üzerinde çalışıyordu. Oysa Quantum,  günümüzün bilgisayarlarında ve mobil aygıtlarında yer alan çoklu işlemci çekirdeklerini çok daha verimli şekilde kullanıyor. Bilgisayarınızın donanımını daha verimli kullanarak, Firefox Quantum’u önemli ölçüde hızlandırabildik. Örneğin, sayfaların oluşturulmasında çığır açan bir yaklaşım geliştirdik: Mozilla’nın öncülük ettiği Rust adlı sistem programlama diliyle yazılmış, müthiş hızlı bir CSS motoru. Firefox’un yeni CSS motoru hızlı çalışıyor, tek bir işlemci çekirdeğinde yavaş bir süreç çalıştırmak yerine birden çok işlemci çekirdeğini paralel olarak kullanabiliyor. Öteki tarayıcıların hiçbiri bunu yapamıyor.

Göz atın:   LG WING, Satışa Çıktı

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu