Google Asistan Türkiye’de Kullanıma Sunulabilir

Apple’ın akıllı asistan yazılımı Siri’si gibi çalışabilen Google Asistan maalesef ülkemizde kullanılamıyor. Çeşitli yollarla aktif etmek mümkün ancak stabil ve kararlı olarak çalışmıyor. Sınırlı sayıda dillerde çalışan Google Asistant, Türkçe dil desteğiyle nihayet ülkemizde kullanıma açılabilir.

Google Asistan şu anda sadece İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece ve Portekizce olmak üzere sekiz dilde destek veriyor. Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, yedi farklı ülke dışında başka ülkelerde resmen kullanılamıyor. Hatta Google Home ürünlerinin de bu ülkeler dışında resmi bir kanalda satışı bulunmuyor.

Hollanda’nın Amsterdam kentinde gerçekleşen Digital News Initiative etkinliğinde Google’ın 2018 yılı içerisinde Assistant’ı 52 ülkede, 17 farklı dilde kullanıma sunmayı planladığı bir harita ile desteklenerek ortaya çıkarıldı. Bu sayede sesli asistanın ülke ve destekleyen dil sayısında büyük bir artış yaşanması bekleniyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”11759″]

Bilgilendirme direkt olarak Google tarafından gelmiş değil. Ancak teknoloji şirketlerini yakından takip edenlerin bileceği üzere Digital News Initiative, Google’ın bir girişimi olduğu için, paylaşılan bilginin doğruluk ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Haritayı incelediğimizde görebileceğiniz gibi; Google, Google Asistan ve Google Home ile ilgili herhangi bir şey söylemiyor. Bazı ülkeler beyaz, bazı ülkeler mavi renkle boyanmış. Başlıkta ise “2018’de daha çok bölge” yazıyor. Elger van der Wel attığı twitte Google Asistan’ın Hollanda’ya geleceğini yazmış. Haritada da Hollanda’nın mavi ile boyandığını belirtmiş. Yine haritaya baktığımız zaman Türkiye’nin de maviye boyandığını görüyoruz.

Göz atın:   Google, Apple'ın "Find My"a Rakip Olabilir
[ilgiliicerik icerik_id=”11808″]

Google Asistan’ın IQ Seviyesi

Geçtiğimiz yıl ekim ayında dijital asistanlar arasında bir IQ testi yapılmıştı. Bu testin amacı dijital asistanların yapay zekalarının ne seviyede olduklarıydı. Test edilen asistanlara Amaxon Alexa ve Microsoft Cortana katılmazken sadece Apple Siri ve Google Asistan katıldı. Yapılan yapay zeka IQ testlerinde Apple’ın asistanının IQ seviyesi 23.9 çıkmış, düşük puan uzmanları şaşırtmıştı. Google Asistan ise; 47.28 puan alarak aralarında en zeki yapay zekaya sahip olan asistan olma başarısını göstermişti.

Benim de heyecanla beklediğim bir asistan olan Google Asistant umarım en yakın zamanda ülkemizde kullanıma sunulur.

 

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu