Altın Palmiye Ödülünü Kazanan 2 Türk Filmi

Göğsümüzü Kabartan 2 Türk Filmi (Türkiye’de Altın Palmiyeyi Kazanan Filmler)

Abone Ol 

Cannes Film Festivali Ödülleri yarışmasında verilen festivalin en büyük ödülüdür Altın Palmiye. Türkiye de 2 film kazanmıştır bu ödülü. Bizi gurulandıran bu 2 film hakkından bilgiler bu haberimizde.

Yol

Göğsümüzü Kabartan 2 Türk Filmi (Türkiye'de Altın Palmiyeyi Kazanan Filmler)

Tür: Dram, Romantik

Senaryo: Yılmaz Güney

Yönetmen: Şerif Gören

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Gösterime Giriş Tarihi: 12 Şubat 1999 (Türkiye)

Film Müziğinin Bestecisi: Zülfü Livaneli

IMDB Puanı: 8.2

Göğsümüzü Kabartan 2 Türk Filmi (Türkiye'de Altın Palmiyeyi Kazanan Filmler)

Türkiye sinemasının en önemli isimlerinden olan Yılmaz Güney‘in Yol (1982) filmi Altın Palmiyeyi kazanan ilk Türk filmidir. Yol filmi 1999′ kadar ülkemizde çeşitli nedenlerle yasaklanmıştır. Filmin konusu çok acılıdır ve çok önemli, dikkat çeken sahneler vardır. Sıkı yönetim döneminin en iç acıtıcı dönemlerindeyiz.  İmralı Açık Cezaevi’nden bayram iznine çıkan beş mahkumun yolda yaşadıkları konusu ele alır. Seyit Ali (Tarık Akan), şeytana uyup kendisini aldatarak namusuna leke düşüren karısı Zine’ (Şerif Sezer) cezasını vermek için köyüne gider. Filmin en ilginç ve sarsıcı bölümünü oluşturan öykü.

Özellikle de kar sahneleri, Seyit’in kansını sırtında taşıması ve tövbekar Zine’nin donmaması için kamçıyla dövülmesi ama sonuçta ölmesi, Batının da ilgisini çektiği insan dramlarından biridir. Zine’nin törelere göre öldürülme görevi öncelikle ihanete uğrayan kocaya düşmektedir. Karısını, ailenin ceza olarak zincire vurduğu ahırda bulan Seyit Ali, bir ölüm yürüyüşüne çıkar. Dondurucu soğuğa dayanamayan Zine, kendisini kurtarması için yalvarır. Gerçekte Seyit, baştan beri kansını öldürmeye karşıdır. Onu kurtarmak için çırpınır durur. Ama vahşi doğanın ölümcül soğuğuna karşı gücü yetmeyecektir. Diğer dört mahkümun öyküsü çeşitli olaylar içinde sürüp gider. Sorunları ve özlemleri törelerin mahkum ettiği kadınlardır.

[ilgiliicerik icerik_id=”15180″]

Kış Uykusu

Göğsümüzü Kabartan 2 Türk Filmi (Türkiye'de Altın Palmiyeyi Kazanan Filmler)

Tür: Dram,

Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Gösterime Giriş Tarihi: 13 Haziran 2014 (Türkiye)

Göz atın:   Netflix’in Sevilen Dizisi Dark’ın Üçüncü Sezon Tarih Duyurusu Fragmanı Yayınlandı

IMDB Puanı: 8.2

Göğsümüzü Kabartan 2 Türk Filmi (Türkiye'de Altın Palmiyeyi Kazanan Filmler)

Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla… Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder. Türk sinemasının Cannes tescilli, bol ödüllü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan‘ın Bir Zamanlar Anadolu’da filminden sonra hayata geçirdiği ve Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye’ye layık görülen son filmi olan Kış Uykusu’nun başrolünde Haluk Bilginer yer alırken kadroda kendisine Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Serhat Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak eşlik ediyor.

 


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu